معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

گور امیر تیمور لنگ در سمرقند

0

گور امیر تیمور لنگ یکی از بناهای معروف کشور ازبکستان و از معروف ترین آثار سمرقند است . گور امیر تیمور لنگ در سال 807 هجری احداث شد. گنبد و بارگاه این بنا با کاشیکاری ایرانی مزین میباشد.

معرفی گور امیر تیمور لنگ سمرقند

به گزارش مجله گردشگری کاروان این مقبره ( گور امیر تیمور لنگ ) قرار بوده در وسط مجتمع مدرسه ای که تیمور دستور ساخت آن را برای بزرگداشت برادرزاده اش ( محمدگور امیر سلطان، متوفی در سال 1403 )داده بود ، قرار گیرد. کارهای معماری این بنا تا زمان مرگ تیمور در سال 1405 زیر نظر او بود. در این زمان این مقبره به صورت یک مقبره خانوادگی درآمد که اکثر سلاطین عمده تیموری در آن دفن شده اند.گور امیر , گور امیر تیمور لنگ,گور امیر تیمور در سمرقند ,گور امیر تیمور سمرقند , معماری گور امیر سمرقند, مجموعه گور امیر ,گور امیر سمرقند

گور امیر 1
گور امیر 1

جالب است بدانید که تا اواسط قرن پانزدهم میلادی به بنای گور امیر تیمور لنگ اضافه می شد .

دلیل شهرت گور امیر تیمور لنگ :

  1. گنبد خیاری که روی گردنی مرتفع قرار گرفته است.
  2. کیفیت عالی کاشیهای رنگی که بیشتر سطح دیوارهای آن را پوشانده است.
  3. ارزش طرحهایی که روی مواد دیگر مثل چوب یا مرمر و .. استفاده قرار گرفته است.

گور امیر , گور امیر تیمور لنگ,گور امیر تیمور در سمرقند ,گور امیر تیمور سمرقند , معماری گور امیر سمرقند, مجموعه گور امیر ,گور امیر سمرقند

گور امیر 2
گور امیر 2

گور امیر تیمور لنگ توسط خاندان تیموری به عنوان مقبره خانوادگی بسیار مورد توجه قرار گرفت . تا حدی که عبد الله بن محمد بن محمود بناء اصفهانی معمار ایرانی به سمرقند آورده شد.

در این بخش از مجله گردشگری کاروان حکایتی بین تیمور و حافظ را بیان میکنیم:

سال 785 هجري وقتی تيمور، فارس را مسخر ساخت (حافظ در قيد حيات بود). حافظ را احضار نمود و گفت خواجه شیراز، من به ضرب شمشير آبدار، هزاران ولايات را ويران كردم تا سمرقند و بخارا را آبادان سازم، تو در این بیت ” اگر آن ترك شيرازي به دست آرد دل ما را *** به خال هندويش بخشم سمرقند و بخارا ” به يك خال هندوي ترك شيرازي سمرقند و بخاراي ما را ارزان مي‌ بخشي؟ خواجه حافظ خطاب به تیمور گفت: ” اي سلطان عالم، من بخاطر همین بخشندگي ها است كه بدين روز فقر افتاده‌ام”.

گور امیر 3
گور امیر 3

اگر گذرتان به سمرقند می افتد هرگز گور امیر تیمور لنگ را فراموش نکنید و حتما از تمام بخش های آن دیدن کنید . مخصوصا اینکه یکی از معماران ان و تعداد کثیری از کاشی های آن ایرانی است .

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.