معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

معرفی مقبره بابا قاسم اصفهان و عکس

0

مقبره بابا قاسم اصفهان در خیابان علامه مجلسی، خیابان شهید علی کیمیاگری اصفهان است. به گزارش مورخان قدیمی ترین کتیبه تاریخ دار بنا بر سردر ورودی مقبره بابا قاسم اصفهان و مورخ 741 قمری است.

اطلاعاتی درباره مقبره بابا قاسم اصفهان

مقبره بابا قاسم اصفهان مربوط به شخصی با نام  محمد، معروف به “بابا قاسم”، است . بابا قاسم يكي از عرفا و زهاد مشهور اصفهان بود كه در اوائل قرن هشتم هجري در اصفهان زندگي مي كرد. دلیل تخلص او به بابا اینست که از قرن هشتم تا دهم هجري عده اي از عرفای صوفيه در اصفهان زندگي مي كردندكه بابا نامیده می شدند. اين كلمه را براي احترام و بزرگداشت به نام آن ها اضافه مي كردند. نام بانی مقبره بابا قاسم؛ سلیمان بن ابی الحسن بن طالوت دامغانی، می باشد.

مقبره بابا قاسم در اصفهان
مقبره بابا قاسم در اصفهان

تنها مسجد چوبی در ایران یا نیشابور

به گزارش مجله گردشگری کاروان مقبره بابا قاسم، از دو گنبدخانه، یکی با مقطع افقی مربع و دیگری هشت ضلعی، تشکیل شده است . این و گنبد با دالانی به یکدیگر راه دارند. گنبدخانه با قاعده مربع در سال 1044 مرمت شده است اما گنبدخانه دیگر به مرور زمان به صورت مخروبه درآمد و در سال 1297، به گنبدخانه ای با مقطع افقی مستطیل تغییر شکل یافت.

مقبره بابا قاسم اصفهان
مقبره بابا قاسم اصفهان

مقبره بابا قاسم اصفهان در تاریخ 15 دی 1310 با شماره ثبت 100 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. آندره گدار در کتاب آثار ایران می نویسد که سبک معماری بنای مدرسه امامی در نزدیکی این بقعه نشان می دهد که هر دو این بناها در یک دوره ساخته شده اند و بنای مدرسه کمی قدیمی تر از مقبره بابا قاسم اصفهان می باشد.


Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.