معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

تاریخچه و عکسهای تخت جمشید شیراز

0

تخت جمشید در زمان حکومت داریوش ، پسرش خشیارشاه و پسرزاده‌اش اردشیر یکم ادامه پیدا کرد و هر کدام قسمتی را به گذشتگان می افزودند. به گزارش مجله گردشگری کاروان ساخت بنای تخت جمشید تا ۱۸۸ سال ، یعنی پایان حکومت هخامنشیان در ۳۳۰ پیش از میلاد ادامه داشته است. البته تخت تمشید هیچ وقت به ان چیزی که قرار بود تبدیل شود تبدیل نشد.

 عکسهای تخت جمشید شیراز
عکسهای تخت جمشید شیراز

تخت جمشید شیراز

طبق بررسی های بدست امده تا الان حدودا ۳۰ هزار گل نبشته از تخت جمشید کشف شده که کوچک هستند اما از نظر محتوا از جزو با ارزش ترین اسناد دوران هخامنشی می باشند. متاسفانه اکثر این گل نبشته ها در آمریکا نگهداری می شوند.

 عکسهای تخت جمشید شیراز
عکسهای تخت جمشید شیراز

به گزارش این گل نبشته ها :

در دوران فعالیت تخت جمشید

+به کارگران دستمزد پرداخت می شده

+حقوق زن و مرد برابر بوده

+زنان می توانستند کار کنند و یا کار نیمه وقت اختیار نمایند

+زنان از حق ارث برابر برخوردار بودند

+مادران از حقوق زایمان بهره مند بودند

+کودکان از حمایت های اجتماعی بهره مند بودند

این همه ویژگی و امکانات که  امروزه در کشوری مانند آلمان هم بطور کامل وجود ندارد ، برای ۵۰۰ سال پیش از میلاد معجزه است.

پیشنهاد کاروان : امامزاده هود همدان در روستای ینگی قلعه

 عکسهای تخت جمشید شیراز
عکسهای تخت جمشید شیراز

معرفی تخت جمشید شیراز

به گزارش مجله گردشگری کاروان تخت جمشید یکی از شهرهای باستانی ایران است که با نامهای پارسه ، پرسپولیس ، پرسه پلیس ، هزارستون و یا چهل منار هم شناخته می شود. تخت جمشید در شهرستان مرودشت در شمال استان فارس (شمال شرقی شیراز) قرار دارد و مربوط به دوره هخامنشیان است.

 عکسهای تخت جمشید شیراز
عکسهای تخت جمشید شیراز

معماران ، هنرمندان و متخصصان ساخت تخت جمشید از گروه آشوریان ، مصریان ، اوراتوئیان ، بابلیان ، لودیان ، ایونیان ، هندوان ، سکائیان و غیره در زمان هخامنشیان بودند. برای طراحی تخت جمشید از معمارانی خبره استفاده شده است.

 عکسهای تخت جمشید شیراز
عکسهای تخت جمشید شیراز

معماران تخت جمشید نقش‌ ها را از سه طریق می‌آراستند .

یکی چسباندن فلزهای گران‌بها به صورت رویهٔ تاج ، گوشوار ، طوق ، یاره و نظایر آن به اصل نقش و توسط سوراخ‌هایی که در دو طرف شی مورد نظر برای گوهرنشانی می‌کندند .

دوم نگاریدن و نقر کردن تزئینات اصلی لباس، تاج و کلاه با سوزن ، به نحوی بسیار ظریف که نمونهٔ آن بر درگاه‌های کاخ داریوش (تچر) و حرمسرا وجود دارد .

سوم رنگ‌آمیزی ، که نمونه‌هایی از آن در کاخ سه دری و صد ستون موجود است .

کاخ ها و ساختمان های اطراف تخت جمشید عبارتند از :

کاخ آپادانا , کاخ تچر , کاخ هدیش , کاخ ملکه , کاخ ه , کاخ سه‌در , کاخ صدستون , کاخ شورا , ساختمان خزانهٔ شاهنشاهی ، آرامگاه‌های شاهنشاهان که در فاصله ۶ و نیم کیلومتری از تخت جمشید نقش رستم قرار دارد .

 عکس تخت جمشید شیراز
عکس تخت جمشید شیراز

عکسهای تخت جمشید شیراز

طبق بررسی های بدست امده در نقش رستم آرامگاهای شاهنشاهانی مانند داریوش بزرگ ٫ خشایارشا ٫ اردشیر یکم و داریوش دوم وجود دارد . آرامگاه پنجمی هم هست که نیمه کاره باقی مانده و احتمالاً متعلق به داریوش سوم می باشد.

 عکسهای تخت جمشید شیراز
عکسهای تخت جمشید شیراز

سنگ‌نبشته‌های تخت جمشید عبارتند از : سنگ‌نبشته‌های داریوش بزرگ ، سنگ‌نبشته‌های خشایارشا ، سنگ‌نبشته اردشیر یکم در تخت جمشید .

امیدواریم از اطلاعاتی که درباره تخت جمشید در اختیارتان گذاشتیم خوشتان بیاد. واقعا حیف است که ایرانی باشیم اما یکبار از تخت جمشید دیدن نکرده باشیم . هیچ وقت دیدن تخت جمشید و سایر بناهای تاریخی شیراز را فراموش نکنید . این اثار یکی از زیباترین اثار تاریخی ایران است .

 عکس های تخت جمشید شیراز
عکس های تخت جمشید شیراز

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.