معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

معرفی و تصاویر باغ موزه مینیاتور تهران

0

باغ موزه مینیاتور تهران یکی از مهمترین و زیباترین موزه های ایران است که روزانه بازدید کنندگان زیادی دارد. شما میتوانید با رفتن به این باغ در یک روز و با هزینه خیلی کم یک ایرانگردی لذت بخش داشته باشید. با رفتن به باغ موزه مینیاتور تهران میتوانید 13 اثر ثبت شده ایران در یونسکو را از نزدیک ببینید . منظور ما دیدن عکس و فیلم نیست . بلکه شما میتوانید ماکت این مکان ها را از نزدیک ببینید.

باغ موزه مینیاتور تهران
باغ موزه مینیاتور تهران

معرفی باغ موزه مینیاتور تهران

باغ موزه مینیاتور تهران در بخشی از پارک تمدن (گلبرگ) و در شرق شهر تهران قرار دارد. پارک تمدن بین اتوبان امام علی (دارآباد) و خیابان کرمان و در شمال خیابان جانبازان غربی (گلبرگ غربی) می باشد. درب ورودی پارک تمدن در خیابان جانبازان (گلبرگ) قرار دارد. با توجه به ساخت و سازهای کنونی (سال 95) ممکن است برای دسترسی به این پارک کمی گیج شوید اما بهترین راه این است که وارد خیابان جانبازان غربی (گلبرگ غربی) شده و چنانچه از سمت غرب به شرق حرکت میکنید قبل از تقاطع اتوبان امام علی و در سمت چپ خیابان پارک تمدن راخواهید دید .

در تصویر زیر کروکی مسیر را با دقت نگاه کنید :

آدرس باغ موزه مینیاتور تهران
آدرس باغ موزه مینیاتور تهران
آدرس باغ موزه مینیاتور تهران
آدرس باغ موزه مینیاتور تهران

به گزارش مجله گردشگری کاروان در سال 1972 میلادی برای حفظ و نگهداری آثار فرهنگی ، تاریخی و طبیعی جهان عهدنامه ای بین کشورهای سازمان ملل بسته شد که بر اساس آن این آثار به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شد . در همان سال های اول ایران سه اثر خود شامل زیگورات چغازنبیل ، تخت جمشید و میدان شاه (نقش جهان) را در آن ثبت نمود و هم اکنون نیز 19 اثر فرهنگی از ایران در یونسکو ثبت جهانی شده .

باغ موزه مینیاتور تهران
باغ موزه مینیاتور تهران

باغ موزه مینیاتور تهران (یا مینیاتوری) در سال 1392 و در ضلغ غربی پارک گلبرگ (پارک تمدن) ساخته شد و به عنوان اولین (و فکر میکنم تنها) باغ موزه ایران شروع به فعالیت نمود. در این باغ موزه ماکت 13 اثر تاریخی کشورمان که در یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شده اند ساخته شده است . مقیاس کوچک شدگی همگی این آثار 1:25 است یعنی ابعاد و اندازه های آن 25 برابر کوچک شده است .

 پیشنهاد کاروان : تنها مسجد چوبی در ایران یا نیشابور

به گزارش مجله گردشگری کاروان این نکته را یاداوری میکنیم که برای دیدن این ماکت ها نیاز به حدود 1 کیلومتر راهپیمایی از میان مسیر مارپیچ دارید . هر یک از ماکت ها دارای تابلو نام و توضیحات مختصری از خودشان هستند. در طراحی هوشمندانه محل قرار گیری هر یک از اثرها هم برگرفته از موقعیت تقریبی آن در کشور است یعنی مثلا شما میدان نقش جهان اصفهان را در مرکز باغ و زیگورات چغازنبیل را در جنوب غرب آن می بینید .

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.