معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

تاریخچه پل خواجو و عکسهای آن

0

پل خواجو یکی از مکانهای مشهور اصفهان است که طرفداران زیادی دارد و سالانه گردشگران زیادی از این مکان بازدید می کنند.  این پل قدمتی طولانی دارد . در این بخش از مجله گردشگری کاروان اطلاعاتی را درباره پل خواجو در اصفهان برایتان بیان می کنیم.

تاریخچه پل خواجو در اصفهان ( پل خواجوی اصفهان) 

به گزاش مجله کاروان پل بابا رکن الدین یا پل خواجو، در شهر اصفهان و بر روی رودخانه زاینده‌رود در شرق سی وسه پل می باشد. پل خواجو در اصفهان در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۱۱۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است.

پل خواجو در اصفهان یا پل خواجوی اصفهان
پل خواجو در اصفهان یا پل خواجوی اصفهان

به گزارش مجله گردشگری کاروان پل خواجو را پل شاهی و بابا رکن الدین و شیراز و حسن آباد هم می نامند. پل خواجو در اصفهان  از بناهای شاه عباس دوم صفوی می باشد که در سال ۱۰۶۰ هجری قمری احداث شد. طول پل خواجو در اصفهان ۱۳۳ متر و عرض آن ۱۲ متر می باشد.

طبق بررسی هایی در گذشته در زمان قاجاریه طبقه دیگری روی پل بوده که توسط حاکم آن زمان قاجار که نامش نا معلوم است خراب شد.

عکسهای پل خواجوی اصفهان

پل خواجو در اصفهان به خاطر معماری و تزئینات کاشی کاری آن از دیگر پلهای زاینده رود معروف تر می باشد . به گزارش مجله گردشگری کاروان در میان هریک از دو ضلع شرقی و غربی پل ساختمانی بنا شده است که شامل چند اتاق مزین به نقاشی میباشد. این ساختمان که (شاه نشین) نامیده می‌شود در آن دوره جایگاه بزرگان و امیرانی بوده که برای تماشای مسابقات شنا و قایقرانی بر روی دریاچه مصنوعی به این مکان فراخوانده می‌شدند .

بیشتر بدانید : معرفی مقبره علاءالدین ورامین و تصاویر

پل خواجو در اصفهان یا پل خواجوی اصفهان
پل خواجو در اصفهان یا پل خواجوی اصفهان

در پل خواجو در اصفهان در گوشه‌های ضلع شرقی دو شیرسنگی موجود است که ظاهرا” نماد سپاهیان بختیاری و محافظ اصفهان در عصرصفویه می باشد. پل خواجوی اصفهان دارای ۲۴ دهانه‌ است که از مکعب‌های به دقت تراش‌خورده ساخته شده و در بخش میانی ، با سدهای چوبی برای گرفتن جلو رودخانه مسدود گردیده‌است .

طبق بررسی های بدست امده هدف شاه عباس دوم از ساختن پل خواجوی اصفهان پیوند دادن دو محله خواجو و دروازه حسن آباد با تخت فولاد و راه شیراز می باشد. گردشگران و جهانگردانی که در دوره‌های گوناگون به اصفهان آمده‌اند ، زیبایی‌های پل خواجو را ستوده ، آن را در زمره شاهکارهای جاودانه معماری ایرانی و اسلامی به شمار آورده‌اند .

پل خواجو در اصفهان یا پل خواجوی اصفهان
پل خواجو در اصفهان یا پل خواجوی اصفهان

معرفی پل خواجوی اصفهان

وسط پل خواجوی اصفهان ، ساختمانی شامل چند اتاق مزین به نقاشی دارد وجود دارد که این اتاق‌ها اختصاص به بزرگان و امرائی داشت که به هنگام ایجاد دریاچه مصنوعی مسابقات شنا و قایقرانی را تماشا می‌کردند. اگر واقعا تاکنون پل خواجوی اصفهان را مشاهده نکرده اید حتما به این شهر سری بزنید و از مناظر زیبای این پل دیدن کنید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.