معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

معرفی و عکس رصد خانه مراغه

0

رصد خانه مراغه یکی از مکانهای دیدنی شهر مراغه است . رصد خانه مراغه در دوره‌ی هلاکوخان زیر نظر خواجه‌ نصیرالدین طوسی در شهر مراغه احداث شد. به گزارش مجله گردشگری کاروان رصد خانه مراغه روی تپه‌ای در غرب مراغه در نزدیکی دو روستا به نام‌های طالب‌ خان و حاجی‌ کرد وجود دارد.

معرفی و عکس رصد خانه مراغه
معرفی و عکس رصد خانه مراغه

اطلاعات و تصاویر رصد خانه مراغه

به گزارش مجله گردشگری کاروان جالب است بدانید که از رصد خانه مراغه میتوان دریاچه‌ی ارومیه را مشاهده کرد. البته با کمال تاسف باید بگوییم امروزه تنها پی‌های بخش‌های مختلف رصدخانه و بخشی از سدس سنگی آن باقی مانده است.

طبق اطلاعات بدست امده هلاکوخان برای نگهداری این سازمان پژوهشی موقوفه‌های ویژه‌ای مانند تابخانه‌ای شامل ۴۰۰ هزار جلد کتاب و ابزارهای اخترشناسی را در نظر گرفت.

معرفی و عکس رصد خانه مراغه
معرفی و عکس رصد خانه مراغه

شروع احداث رصد خانه مراغه در سه‌شنبه ۴ جمادی‌الاول ۶۵۷ قمری (۱۶ اردیبهشت ۶۳۸) مصادف با شب تولد زینب دختر علی بن ابی‌طالب(ع) به سفارش خواجه‌نصیرالدین طوسی و به فرمان هولاکو –نوه‌ی چنگیزخان مغول-  می باشد.

هولاکو برای نگهداری رصد خانه مراغه ی موقوفه‌ هایی مانند کتابخانه‌ای شامل ۴۰۰ هزار جلد کتاب و ابزارهای اخترشناسی، از جمله ذات‌الربع دیواری به شعاع ۴۳۰ سانتی‌متر، حلقه‌دار (ذات‌الحلق)، حلقه‌ی انقلابی، حلقه‌ی اعتدالی و حلقه‌ی سموت را در نظر گرفت .

معرفی و عکس رصد خانه مراغه
معرفی و عکس رصد خانه مراغه

جالب است بدانید که رصد خانه مراغه فقط برای رصد ستارگان نبود و یک سازمان علمی گسترده بود که بیش‌تر شاخه‌های دانش درس داده می‌شد و مشهورترین دانشمندان آن عصر -از جمله قطب‌الدین شیرازی، کاشف علت اصلی تشکیل رنگین‌کمان- در آن‌جا جلسه میگذاشتند.

معرفی حمام نوبر تبریز و تصاویر

هدف از دیدن رصد خانه مراغه بازدید از یک بنای خاص و منحصر به فرد، آشنایی با تاریخ ایران، بازدید از یک رصدخانه‌ی بازمانده از دوره‌های اعتلای تاریخ ایرانی-اسلامی می باشد. اگر از نزدیکی مراغه قصد گذر دارید حتما دیدن این بنا را جزو برنامه خود بگذارید.

همچنین باید یاداوری کنیم که بهترین زمان برای سفر به مراغه از اواسط بهار تا اوایل پاییز است . چون در این زمان معتدل‌ترین و مناسب‌ترین آب و هوا را دارد.

معرفی و عکس رصد خانه مراغه
معرفی و عکس رصد خانه مراغه

آدرس رصد خانه مراغه عبارتند از : ایران، آذربایجان شرقی، مراغه، رصدخانه نشانی: مراغه، خیابان پاسداران، بلوار ولیعصر، خیابان رصدخانه.

عکسهای چشمه علی دامغان و معرفی

شما میتوانید با خودروی شخصی از تهران به سمت انجا بروید. بعد از حدود 590 کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای کرج و قزوین و زنجان به مراغه خواهید رسید. در مراغه هم کافیست به سمت غرب و به سوی روستای سالب خان بروید تا در بین راه رصدخانه را ببینید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.