معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

مقبره شیخ جنید در روستای توران پشت یزد

0

مقبره شیخ جنید در روستای توران پشت، از توابع شهرستان تفت واقع شده است. شهر تفت در استان یزد قرار دارد.

در این بخش از مجله گردشگری کاروان اطلاعاتی را درباره مقبره شیخ جنید در روستای توران در اختیارتان قرار میدهیم . سعی کنید اگر از نزدیکی این مکان عبور کردید حتما از آن دیدن کنید.

مقبره شیخ جنید
مقبره شیخ جنید

مقبره شیخ جنید در روستای توران

به گزارش مجله گردشگری کاروان بر بالای محراب مقبره شیخ جنید در روستای توران، کتیبه ای آجری به خط کوفی و مورخ به 543 قرار دارد که در سال 1315 شمسی، برای حفاظت بهتر، به موزه ملی ایران انتقال یافت.

همچنین طبق بررسی های بدست امده ابن ابی طاهر عماد بن علی بن عبد الرحمن، در این محل دفن شده است. این بنا امروزه به “شیخ جنید” معروف است، ولیکن این نام در کتیبه بنا دیده نشده است.

مقبره شیخ جنید
مقبره شیخ جنید

متاسفانه برسی های زیادی شده ولی درباره این مسئله که ابن ابی طاهر مذکور در کتیبه همان شیخ جنید است یا نه، نمی توان پاسخ قطعی دارد. ولی قدر مسلم این است که این بنا مقبره شیخ جنید توران پشتی، که در قرن هشتم هجری قمری می زیسته و در تواریخ یزد به او اشاره شده است، نمی باشد. این بنا به دستور فرزند ابن ابی طاهر عماد در سال 543 بر مزار پدرش احداث شد.تاریخچه باغ فین کاشان

بقعه مقبره شیخ جنید در روستای توران به صورت برج 8 وجهی سنگی است که در قبرستان بزرگی بر بالای تپه قرار دارد. در این قبرستان، علاوه بر بقعه شیخ جنید، سه بنای مشابه دیگر، به نام های”سید گل سرخ بنائی” و “پیرمراد” و “چهل دختران”، وجود دارد که بسیار تخریب شده اند.

مقبره شیخ جنید
مقبره شیخ جنید

در داخل مقبره شیخ جنید در روستای توران و از جمله در پایه گنبد احتمالا تزیینات و کتیبه ای وجود داشته که امروزه از بین رفته است. بر محراب بنا، عباراتی به خط کوفی بر گچ منقوش بوده که آثاری از آن باقی است.

وسط گنبد مقبره شیخ جنید باز است و 4 روزنه در آن وجود دارد. این روزنه ها، روشنایی داخل بنا را تامین می کند. دو روزنه ای که امروزه در محراب مشاهده می شود مربوط به تغییرات بعدی بناست. بنا در حدود چهل سال پیش تعمیر شد. سعی کنید اگر از نزدیکی شهر تفت عبور میکنید دیدن این بنا را از دست ندهید.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.