معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

معرفی مقبره علاءالدین ورامین و تصاویر

0
 مقبره علاءالدین ورامین یکی از مکانهای تاریخی ورامین در تهران است. به گزارش مجله گردشگری کاروان بر کتیبه قسمت انتهایی بدنه برج مقبره علاءالدین ورامین ، تاریخهای 675 و 688 دیده شده که تاریخ اخیر سال اتمام ساخت مقبره علاءالدین ورامین می باشد.
.

در این بخش از مجله گردشگری کاروان اطلاعاتی را درباره مقبره علاءالدین ورامین در اختیارتان میگذاریم.

مقبره علاءالدین ورامین

مقبره علاءالدین ورامین محل دفن علاء الدین مرتضی بن فخر الدوله حسن حسینی ورامینی می باشد. این مکان در ورامین تهران واقع شده است . طبق اطلاعات بدست امده ، نسب این شخص به امام سجاد(ع) می رسد. مقبره علاءالدین ورامین را سید فخرالدین حسن بن سید علاءالدین بنا کرده است.

به گزارش مجله گردشگری کاروان کتیبه دورادور برج و سطوح مثلثی بالای آن، هر دو در زیر پایه گنبد مخروطی، کاشی کاری دارد. کتیبه پیرامون برج به خط کوفی گل و برگ دار است که از بهترین نمونه های ارائه کاربرد این خط در بعد از قرن ششم هجری قمری و حمله مغول است

همچنین باید بدانید که این برج دارای سردابه ای با قاعده افقی چلیپا شکل است. این طرح چلیپایی به صورتی بسیار منظم و دقیق در داخل یک دایره محاط شده است.

همچنین بنا به اطلاعات بدست امده سبک ساختمان این بنا، ترکيبى از معمارى زمان مغول و دوره آق قويونلو و قره قريونلو می باشد. ارتفاع آن 17 متر بوده که 5/40 متر از آن متعلق به گنبد مخروطی شکل بنا است.

برج علاء الدوله تهران

در بالای جبهه غربی بنای مقبره علاءالدین ورامین ، ورودی پلکان مارپیچی قرار دارد که در دیوار قطور برج ساخته شده و به فضای بین دوپوش گنبد ختم می شود. دونالد ویلبر، با توجه به موقعیت ورودی پلکان بنا، می نویسد که این بنا بی شک در مجاورت بنایی دیگر بوده که از طریق سقف آن بنا، امکان استفاده از پلکان وجود داشته است.

به نظر می رسد که از این پلکان ظاهرا برای بازرسی و نگه داری و تعمیر بنا و برای دسترسی به خود آن، بایستی از نردبان استفاده می کرده اند. او می افزاید که مشابه این پلکان در بناهای دیگر مانند برج طغرل و مقبره چلبی اوغلو، دیده می شود.

پیشنهاد ما : معرفی مقبره بابا قاسم اصفهان و عکس

همچنین به گزارش مجله گردشگری کاروان آجر چینی گنبد خارجی به صورت معمولی و رگ چین اجرا شده و تنها در رأس؛ ناحیه ای با طرح جناغی است که از فرو رفتگی بعضی از آجرها پدید آمده در بالای سقف روزنه ای به منظور تأمین روشنایی و تهویه بنا بین سقف بیرونی و داخلی تعبیه شده است. این برج یکی از بناهای تاریخی جالب در ایران است که پیشنهاد میکنیم حتما از آن دیدن کنید . این متن کپی شده از مجله گردشگری کاروان است.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.