معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

میل اخنجان یا اخنگان در توس خراسان

0

برج میل اخنجان یا اخنگان یکی از مکانهای تاریخی زیبا واقع در روستای اخنجان توس در استان خراسان رضوی میباشد. در برج میل اخنجان یا اخنگان ، کتیبه تاریخ داری وجود ندارد ، همچنین جالب است بدانید به گزارش کاروان شخصیت مدفون در این بنا، نا شناخته است.

تاریخچه برج میل اخنجان یا اخنگان و عکس

بنای برج میل اخنجان یا اخنگان روی سكوی كوتاه 8 گوشی قرار گرفته است . باید بدانید که ساقه استوانه ای آن 7/13 متر ارتفاع دارد و كلاهكی عرقچينی به بلندی 2/4 روی آن می باشد.

میل اخنجان یا اخنگان در توس خراسان
میل اخنجان یا اخنگان در توس خراسان

ساقه برج میل اخنجان یا اخنگان از درون 8 گوش و از بيرون استوانه ای با 8 نيم ستون الحاقی و تزئينی دارد.

زنگ تفریح : تاریخچه ارگ راین کرمان و عکسهای زیبا

برج میل اخنجان یا اخنگان از آجر ساخته شده است. همچنین  با قطعات كاشی به شكل های مستطيل، چند ضلعی و ستاره چليپا با نقوش برجسته و متنوع به رنگ لاجوردی و فيروزه‌ای تزئين شده است. اگر از شهر توس گذری کردید دیدن برج میل اخنجان یا اخنگان را از دست ندهید.

در داخل برج میل اخنجان یا اخنگان ، سنگ مزاری هست که کتیبه هایی به خط ثلث و نسخ بر آن نوشته شده است ولی  به علت فرسودگی خوانا نیست.

میل اخنجان یا اخنگان در توس خراسان
میل اخنجان یا اخنگان در توس خراسان

اهالی محل ادعا میکنند که اجدادشان بر این سنگ مزار کلمات “آهنگان” و “قمرالملک” را خوانده اند. همچنین بعضی ها میگویند که این آرامگاه متعلق به گوهرتاج، خواهر یا یکی از اقوام گوهرشاد، همسرشاهرخ تیموری می باشد. ولی عده ای دیگر هم معتقدند که این بنا مدفون شخصی ناشناس به نام “آهنگان خاتون” می باشد.

به گزارش مجله گردشگری کاروان برج میل اخنجان یا اخنگان برجی مدور است که، در داخل مقطعی افقی و 8 ضلعی دارد. 8 نیم ستون در پیرامون بدنه برج وجود دارد و گنبد مخروطی شکل آن ترک ترک است.

میل اخنجان یا اخنگان در توس خراسان
میل اخنجان یا اخنگان در توس خراسان

طبق اطلاعات بدست امده دیوارهای خارجی این برج تاریخی در توس با نوعی ملاط پوشانده شده و با قطعات کاشی، به شکل های گل و ستاره و صلیب، به طرزی خاص تزیین شده. در گذشته، حاشیه ای از کتیبه کاشی کاری نیم ستون های پیرامون برج را تزیین می کرده و همچنین، اطراف ورودی کاشی کاری داشته. گفتنی است، این بنا در سال 1349 شمسی به هزینه انجمن آثار ملی و به مباشرت سازمان ملی حفاظت آثار باستانی مرمت گردید.

به گزارش مجله گردشگری کاروان آندره گدار گفته است که هر چند این روایات قابل اعتماد نیست، همه اشاره به این دارد که این بنا، آرامگاه یک زن است و نقوش تزیینی بنا هم بر این نکته تاکید دارد. وی به این بنا با نام “میل آهنگان” اشاره کرده و درباره زمان احداث آن نوشته که ممکن نیست خارج از دوره مغول یا تیموریان باشد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.