معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

معرفی حمام نوبر تبریز و تصاویر

0

حمام نوبر تبریز یکی از مکان های دیدنی تبریز است که در خیابان امام خمینی(ره)، نبش خیابان تربیت در شهر تبریز، استان آذربایجان شرقی واقع شده است. معمار حمام نوبر تبریز بالا کاظم، از اهالی قره آغاج میباشد. در نقشه شهر تبریز، که پیش از سال 1243 تهیه شده، حمام نوبر در نزدیکی دروازه نوبر مشخص است . در نقشه دارالسلطنه تبریز، متعلق به سال 1297، این بنا با نام “حمام وزیر” خوانده شده است .

حمام نوبر تبریز
حمام نوبر تبریز

به گزارش مجله گردشگری کاروان به گفته اهالی این بخش حمام نوبر تبریز در حدود 140 سال قدمت دارد. در دهه های اخیر، آسیب فراوانی بهبنای حمام رسیده است. در سال 1376 شمسی به قصد تخریب کامل حمام، گنبدهای سربینه و گرم خانه و نیز تون آن خراب گردید. پس از آن، سازمان میراث فرهنگی بنا را مرمت میکند.

حمام نوبر تبریز دارای دو بخش اصلی، سربینه و گرم خانه دارد. به گزارش مجله گردشگری کاروان سربینه حمام فضایی است وسیع با قاعده هشت ضلعی که در بخش میانی آن، طاقی رسمی بندی بر دوش هشت ستون سنگی قرار دارد. همچنین حوضی هشت گوش در میانه این بخش قرار دارد و سکوهایی بر گرداگرد آن وجود دارد.

حمام نوبر تبریز
حمام نوبر تبریز

طبق بررسی های بدست آمده میان در این حمام، که قاعده ای مستطیل شکل دارد، با تغییر زاویه حرکت، از سربینه به گرم خانه راه دارد. گرم خانه نیز در میانه فضایی با قاعده مربع با چهارستون هشت وجهی دارد. بر گرداگرد این بخش، دیگر فضاهای گرم خانه قرار دارد که به سبب تصرفات دوره اخیر، صورت اصیل آنها معلوم نمی باشد. باید بدانید که در ضلع شمالی گرم خانه، احتمالا خزینه ها قرار داشته است. تون حمام در پشت این قسمت امروزه هنوز وجود دارد. تاریخچه ارگ راین کرمان را مطالعه کنید.

حمام نوبر تبریز
حمام نوبر تبریز

به گزارش مجله گردشگری کاروان حمام نوبر تبریز دو ورودی از خیابانهای مجاور دارد. ورودی اصلی به دالانی طویل گشوده می شود. این دالان به یک مغازه و در انتها به سربینه حمام راه می برد. ورودی دوم مسیری پلکانی دارد و مانند ورودی اصلی، تنها به حمام اختصاص ندارد و به مغازه و قهوه خانه ای راه می برد. دو راه ورودی حمام در دو سوی سربینه قرار دارد. این ورودی ها و درگاه وورد به میان در، چنان در سه گوشه سربینه قرار گرفته اند که مسیرهای ورود و خروج صورتی منظم و مشخص پیدا کرده است. این حمام در تاریخ 1 آذر 1378 با شماره ثبت 2512 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. اکر به تبریز رفتید دیدن این حمام زیبا را از دست ندهید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.