معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

حمام رنان از مکانهای تاریخی اصفهان

0

حمام رنان از مکانهای تاریخی اصفهان است که در خیابان اشرفی اصفهانی (کهن دژ)، خیابان مطهری، ابتدای خیابان ابوذر در شهر اصفهان واقع می باشد. بر سردر حمام، کتیبه ای مربوط به تعمیرات سال 1351 قرار داده شده است. در این بخش از مجله گردشگری کاروان اطلاعاتی را درباره حمام رنان اصفهان در اختیارتان میگذاریم .

حمام رنان از مکانهای تاریخی اصفهان
حمام رنان از مکانهای تاریخی اصفهان

حمام رنان اصفهان از جاهای دیدنی اصفهان

حمام رنان از مکانهای تاریخی اصفهان همراه با مسجد و بازار مجاور آن توسط آقا محمد رنانی، حاکم شهر در دوره زندیان، احداث شده است. در کتیبه موجود، نام حاج محمد تقی ظهرابی، متولی مخارج تعمیرات و غلامحسین حمدالله، خطاط کتیبه، آمده است.

به گزارش مجله گردشگری کاروان حمام رنان (renan) از دو حمام کوچک و بزرگ تشکیل شده است که به دوره زندیان منسوب شده است. در دوره معاصر، بنا چندین بار مرمت شده است. یکی از تعمیرات آن تعمیر سقف سربینه در سال 1349 شمسی و تعمیر سقف گرم خانه حمام بزرگ در سال 1353 شمسی بوده است.

حمام رنان از مکانهای تاریخی اصفهان
حمام رنان اصفهان از مکانهای تاریخی اصفهان

طبق بررسی های بدست امده در این دوره، با احداث خیابانی در کنار حمام، بنای مجاور حمام تخریب شده و قسمتی از حمام، که در مجاورت خیابان بود، با احداث دیواری آجری محافظت شده است. در همین زمان، با برداشتن لایه های اندود از فضای ورودی سربینه حمام بزرگ، آهک بری با نقوش گل و بوته آشکار شد. این تزیینات پس از لایه برداری تحکیم و تعمیر شد.

همچنین جالب است بدانید که هر یک از دو حمام کوچک و بزرگ دارای دو بخش اصلی، سربینه و گرم خانه می باشد. سربینه حمام بزرگ که در حدود نیمی از کل حمام را شامل می شود، از نظر تزیینات هم از دیگر فضاهای این مجموعه شاخص تر است. این فضا 16 ستون سنگی دارد و برخلاف معمول سربینه ها که گنبدی بزرگ در میانه دارند، به شبستانی وسیع مانند است و از ترکیب چهار طاقی های مشابه پدید آمده است.

 بیشتر بدانید : تنها مسجد چوبی در ایران یا نیشابور

حوض مربع میانه سکوها از چهار طرف امتداد یافته و با شکل چلیپایی خود فضا را به چهار بخش کوچک تر تقسیم کرده است. این بخش ها هر یک حوضی کوچک تر در پایان پله های سکوها دارند که برای ورود به سکو باید از درون آنها گذشت. میان در، در حد فاصل سربینه و گرم خانه، به شکل هشتی است و در امتداد محور فرعی گرم خانه، به آن راه دارد.

گرم خانه فضایی است با قاعده مستطیل و با چهارستون در میانه، که دو حوض مستطیل شکل در دو سوی آن قرار دارد. در دو انتهای محور اصلی گرم خانه، دو فضای عقب نشسته، چون شاه نشینهایی برای گرم خانه، وجود دارد.

حمام رنان از مکانهای تاریخی اصفهان
حمام رنان از مکانهای تاریخی اصفهان

مدخل خزینه بر روی محور فرعی گرم خانه و در برابر ورودی آن نشسته است. خزینه مدخلی هم از سوی خلوت گرم خانه دارد. خلوت فضایی با قاعده هشت و نیم هشت است که از گوشه گرم خانه می توان وارد آن شد.

ورودی حمام کوچک و حمام بزرگ در دو ضلع مجموعه قرار دارد. حمام بزرگ سردری مرتفع با سقف کاربندی دارد و دو طاق نما در طرفین این سردر صورت شاخصی بدان بخشیده است. گذر جلوی این سردر مسقف بوده و امروزه تنها آثاری از طاق مقابل سردر باقی است. حمام کوچک سردری ساده دارد. فضایی با قاعده شش در پشت این سردر واقع است که از طریق دالانی به سربینه راه دارد.

 بیشتر ببینید : عکسهای چشمه علی دامغان و معرفی

آب گرم دو حمام توسط تون حمام که در ضلع شرقی مجموعه قرار دارد ، تامین میگردد. این فضا امروزه موتورخانه تاسیسات حمام شده . فضایی شامل گاورو و مخزن و چاه آب در گوشه شمال شرقی واقع شده که امروزه بی استفاده است. پیش از این، یک گاو در طول این فضا حرکت می کرد و در نتیجه، آب با سطل از چاه بالا می آمد و به درون مخزن می ریخت. سپس آب از طریق مجراهایی به حوضها و خزینه های دو حمام وارد می شده است. اگر به اصفهان سفر کردید دیدن این حمام را از دست ندهید.

حمام رنان از مکانهای تاریخی اصفهان
حمام رنان از مکانهای تاریخی اصفهان

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.