معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

برج پیر علمدار در دامغان معرفی و تصاویر

0

برج پیر علمدار یکی از مکان های دیدین شهر دامغان است. این برج در شرق شهر دامغان در محله خور و نزدیک مسجد جامع بنا شده است. برج پیر علمدار در سال ۴۱۷ هجرى قمرى به صورت برج مدور آجرى یا گنبد مخروطى پیازى شکل احداث شده است.

برج پیر علمدار در دامغان

به گزارش مجله گردشگری کاروان نمای خارجی آرامگاه  پیر علمدار با گنبد مدور آجری کم‌خیز آن از نمونه‌های ارزشمند معماری آغاز قرن پنجم هجری قمری ایراناست. ارتفاع این بنا ۱۳ متر، قطر داخلى آن ۴/۵ متر و شهرت آن به دلیل کتیبه‌ اى زیبا با خط کوفى مشبک است.

برج پیر علمدار در دامغان
برج پیر علمدار در دامغان

ساختمان  پیر علمدار به سبک بناى چهل دختران است. ولی زیبایی و ظرافتشان فرق میکند.

به گزارش مجله گردشگری کاروان آرامگاه پیر علمدار از جمله بنا‌های تاریخی شهر دامغان است که به برج معروف شده و یکی از بهترین نمونه‌های معماری آرامگاهی ایران است.

طبق بررسی های بدست امده ، چشمگیرترین بخش آرامگاه روی نوار حاشیه قوس سردر وجود دارد. یعنی کتیبه‌ هایی تزئینی که روی آنها بقایای نوشته‌ هایی با گچ بری زیبا قابل تشخیص هستند.

 پیشنهاد کاروان : معرفی مقبره بابا قاسم اصفهان و عکس

ورودی آرامگاه یک قاب مستطیل شکل است که سردر و ستون‌هایی پیل پا مانند آن را در برگرفته‌ اند. اولین چیزی که در آرامگاه پیر علمدار توجه تان را جلب خواهد کرد، کتیبه‌ ای است که به خط کوفی نوشته شده است. اگر به شهر دامغان رفتید هیچ وقت دیدن این برج را از دست ندهید.

برج پیر علمدار در دامغان
برج پیر علمدار در دامغان

آرامگاه پیر علمدار مربوط به سده ۵ هجری قمری است و در دامغان، خیابان ایستگاه راه آهن واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۷۹ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ساختمان مذکور مقبره محمد بن ابراهیم، پدر ابو حرب بختیار، ممدوح منوچهرى دامغانى است. گنبد مذکور سابقاً ایوانى داشت که امروزه اثرى از آن باقى نمانده است و در دور ایوان، کتیبه‌ اى وجود داشت که فعلاً قطعه‌ اى از آن باقى مانده است.برج پیر علمدار ,برج پیر علمدار دامغان , برج پیر علمدار در دامغان, آرامگاه پیر علمدار دامغان, آرامگاه پیر علمدار در دامغان, آرامگاه پیر علمدار, مکانهای دیدنی دامغان , جاهای دیدنی دامغان

برج پیر علمدار در دامغان
برج پیر علمدار در دامغان

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.