معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

عکسهای چشمه علی دامغان و معرفی

0

چشمه علی دامغان یکی از مکان های شهر زیبای دامغان است که در جاده دامغان به ساری واقع شده است . اگر از شهر دامغان عبور میکنید حتما از این چشمه دیدن کنید . این چشمه زیبایی های خاص خود را دارد.

چشمه علی در دامغان
چشمه علی در دامغان

تاریخچه چشمه علی دامغان

به گزارش مجله گردشگری کاروان ، مجموعه چشمه علی یکی از مکانهای مهم برای تفریح تابستانی شاهان قاجار بوده‌ است. چشمه علی دامغان از دو بخش قراول‌ خانه و سازه درون آب تشکیل شده‌ است. تاریخچه سازه‌ های درون مجموعه چشمه علی دامغان مربوط به روزگار صفویان است. اما کاربری تفریحی آن بیشتر در روزگار قاجار بوده‌ است.

چشمه علی در دامغان
چشمه علی در دامغان

طبق برسی های بدست امده در دو سوی سازه درون آب استخر قرار دارد که نشیمن گاه شاهان قاجار بوده‌ است. مجموعه چشمه علی دامغان دارای گرمابه و مسجد هم بوده که اکنون ویران شده‌ است.

چشمه علی دامغان یکی از خوش آب‌ و هواترین تابستانگاه‌ های ایران است. نام این چشمه در زمان‌ های گذشته «هزار چشمه» یا «علی بولاغ» هم بوده است.

به گزارش مجله گردشگری کاروان ، در جلسه هیأت وزیران در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۸۶، این منطقه به استناد ماده ۸ قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، به‌ عنوان منطقه نمونه گردشگری ملی معرفی شد.

چشمه علی در دامغان
چشمه علی در دامغان

موقعیت جغرافیایی چشمه علی دامغان

چشمه علی دامغان در شمال غربی شهر دامغان و در مسیر راه دامغان – کیاسر – ساری و در فاصله ۳۲ کیلومتری از دامغان واقع شده است. نام اصلی آن بنا به نوشته مورخین علی بولاغ است . در اطراف چشمه علی دامغان باغات و کوه های زیبا و سرسبزی است و از آب چشمه علی آبیاری می شود.

با تاریخچه ارگ راین کرمان و عکسهای زیبای آن آشنا شوید.

طبق اطلاعات بدست امده چشمه علی دامغان از لحاظ تقسیمات جغرافیایی در حوزه دهستان رودبار قرار دارد و دارای دو دریاچه می باشد که اولی در شمال و دیگری در جنوب عمارت فتحعلی شاه قرار دارد. دریاچه شمالی بر تپه خاکی هموار با سنگ و شن متصل است که قسمت اعظم آب چشمه از این قسمت خارج می شود.

چشمه علی در دامغان
چشمه علی در دامغان

انگیزه ساخت بنای چشمه علی دامغان

در قسمت جنوبی مجموعه چشمه علی ساختمانی احداث شده که کار آغا محمدخان قاجار بوده.

در سمت شمالی و در داخل دریاچه به فاصله قریب ۵۰۰ متر از تپه های آبده، ساختمانی است دو طبقه و دارای ایوان محصور در آب که توسط فتحعلی شاه قاجار ساخته شده .

طبقه فوقانی و تحتانی از دو طرف باز است و هر کس در آن بنشیند دو طرف دریاچه را می تواند ببیند.

به گزارش مورخان چون فتحعلی شاه قاجار در مولود خانه دامغان  به دنیا آمد، پس از رسیدن به سلطنت، علاقه زیادی به محل تولد خود پیدا کرد و چند دفعه به دامغان رفت. وی در سفری که برای جلوگیری از پیشرفت نادر میرزا پسر شاهرخ نادری در مشهد، به طرف خراسان می رفت در چشمه علی توقف کرد و دستور ساخت عمارتی را سریع داد. در مراجعت با مشاهده عمارت چشمه علی، شاد و خوشحال شد. شعرای وقت فرصت را غنیمت شمرده و اشعار بسیار زیبایی را گفتند و حکاکان آنها را بر سنگ حک کرده و در عمارت نصب کردند. سعی کنید حتما از این بنای دیدنی دیدن کنید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.