معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

سرپناه ساده و شیک برای مواقعی که در جنگل چادر خواب ندارید

0

سرپناه ساده و شیک برای شما انتخاب کرده ایم که امروز به شما دوستان عزیز آموزش میدهیم و لازم است شما هم این مطلب را ذخیره یا درون یک برگ کاغذ یادداشت کنید تا از ذهنتان پاک نشود . سایت کاروان این مبحث زیبا گردشگری را برای شما دوستان آماده کرده است

سرپناه ساده و شیک

سرپناه ساده و شیک برای مواقع ضروری

انتخاب محل سرپناه

در تمام موقعیتها زمانی که خواستید جای چادر یا سرپناه را انتخاب کنید باید به موارد زیر دقت کنید:

1- محیط مورد نظر شما به مواد سازنده سرپناه نزدیک باشد.

2- باید به قدری در طول و عرض و ارتفاع بزرگ باشد که به آسانی در حالت درازکش بخوابید.

3- سعی کنید محل انتخابی به محل حیوانات وحشی، حشرات، خزندگان، گیاهان سمی و درختان خشک شده و قدیمی نزدیک نباشد.

4- از دامنه های سیل گیر دوری کنید.

5- از عوارض بهمن گیر و احتمال ریزش سنگ دوری کنید.

6- از برپایی چادر در نزدیکی ریزش آبشارها دوری کنید.

در بعضی از مکان ها فصول تاثیر زیادی در انتخاب محل دارد. مثلا در طول زمستان شما به جایی نیاز دارید که در برابر سرما و باد محافظتتان کند و نیز به منابع آب و سوخت نزدیک باشد. در فصل تابستان مکانی مشابه با نزدیکی منبع آب مناسب و دوری از حشرات مناسب به نظر می رسد و به همین دلیل موقعیت هایی که بادی ملایم به آن می وزد یا نسیم ساحل به آن می رسد در اولویت قرار دارد.

انواع سرپناه

وقتی دنبال مکان مناسب می گردید به نوع سرپناه و حفاظت آن هم فکر کنید. و مواردی مثل این ها را هم در نظر بگیرید:

چقدر زمان و انرژی باید صرف کنید تا یک سرپناه مناسب ایجاد کنید؟ چه میزان حفاظت در برابر خورشید، باد، باران و برف نیاز است؟ چه ابزاری در دست دارید یا چه ابزارهایی می توانید درست کنید؟ چه مقدار مصالح جهت ساخت آن احتیاج دارید؟ و…

البته برای پاسخ به این سوالات شما باید با انواع سرپناه ها، مصالح آنها و نحوه ساختشان آشنا شوید.

تکیه گاه پانچویی

در این روش با کمترین زمان و تجهیزات می توانید یک پناهگاه ایجاد کنید. شما به یک پانچو (پارچه ضخیم)، 2 الی 3 متر طناب، 2 میخ چوبی با 30 سانتی متر طول و دو درخت یا تیرک به فاصله 2 تا 3 متر احتیاج دارید. قبل از شروع انتخاب دو درخت مورد نظر جهت باد را چک کنید تا به پشت تکیه گاه سرپناه شما باشد.

چگونه سرپناه بسازیم؟

چادر پانچویی

این چادر یک سایبان برای شما ایجاد کرده و شما را از دو طرف محافظت می کند. البته فضای کمتر و محدود کردن دید از معایب این سرپناه است. برای ایجاد این سرپناه شما به پانچو، دو طناب به طول های 1.5 الی 2 متر، 6 میخ چوبی به طول حدودی 30 سانتی متر، و دو درخت به فاصله 2 الی 3 متر نیاز دارید.

شما یک چتر دارید و به طبع آن یک سرپناه، نگرانی به خود راه ندهید. شما به 3 تیرک به عنوان عمود احتیاج دارید. از مزایای این خیمه زمان کوتاه ایجاد آن، وسعت فضا جهت خواب، پخت غذا و ذخیره سوخت است.

شما از چتر اصلی یا کمکی برای ساخت این خیمه می توانید استفاده کنید. اگر یک چتر یک نفره استاندارد داشته باشید به 3 دیرک به طول 3.5 الی 4.5 متر طول و قطر 5 سانتی متر نیاز دارید. به مراحل نشان داده در شکل توجه کنید.

در ساخت این خیمه به جهت بازشو در و جهت باد و باز گذاشتن بالای سقف به جهت روشن کردن آتش در داخل دقت کنید.

سرپناه ساده و شیک

سرپناه صحرایی یک نفره

در مکانهای جنگلی و کوهستانی دارای درخت شما از این روش ساده می توانید یک سرپناه درست کنید. از مزایای این روش احتیاج نداشتن به ابزار است. یک درخت به عنوان عمود چادر و چوب دیگری به طول 2.5 الی 3 متر و قطر 3 سانتی متر جهت تکیه دادن به آن پیدا کنید. سپس چوب را به درخت با طناب یا شاخه های درختان ببندید. با یک روکش برزنتی یا مشابه شما یک سرپناه دارید. فقط فراموش نکنید دو گوش آویزان پارچه را با میخ چوبی در زمین فرو یا به صورت سنگچین از داخل یا بیرون شکل دهید. سعی کنید شیب چادر به نحوی باشد که باد مستقیما از سوراخ ورودی به داخل چادر نوزد . اگر درخت در محل مورد نظر شما نبود از یک چوب Y شکل جهت عمود چادر استفاده کنید.

بستر باتلاقی

چنانچه مجبور به ماندن در باتلاق یا جایی که سطح آب آن بالاست شدید نگرانی به خود راه ندهید. با این روش از شر آب و رطوبت کمی راحت می شوید. در موقعیت یابی به سطح آب، جزر و مد، باد و مصالح در دسترس دقت کنید.

چهار چوب را به درستی و استواری در زمین فرو کنید. سعی کنید با در نظر گرفتن وزنتان نوع و قطرچوبها را درست انتخاب کنید. دو چوب افقی را به مانند چوبهای برانکارد به این چوبها ببندید و بین آنها را با چوبهای دیگر شاسی کشی کنید. اگر خواستید بستر را تقویت کنید از دو چوب دیگر در وسط به عنوان ستون بهره بگیرید. با شاخ و بال درختان بستر کار را جهت یک خواب راحت مهیا کنید.
سرپناه

سرپناه خاشاکی

این سرپناه مشابه سرپناه صحرایی است با این تفاوت که از چوبها و برگ درختها برای پوشش چوب تکیه استفاده می کنیم. این روش در محلهای برفی هم مناسب است. فقط فراموش نکنید اندازه این لانه مناسب شما باشد نه بزرگ و نه کوچک.

سرپناه های بیابانی

البته انواع سرپناه ها به ین انواع محدود نمی شوند. در یک تقسیم بندی به انواع کوهستانی، جنگلی، برفی و بیابانی نیز دسته بندی می شوند. آنچه اشاره شد جزء انواع مرسوم سرپناههاست و سایر انواع مربوط به مناطق خاص و ابتکارهای موقعیتی و بومی است.

گردآورنده:http://kare1.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.