معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

حمام وکیل و مسجد وکیل در شهر شیراز

0

شهر شیراز یکی از شهرهای تاریخی ، زیارتی ، سیاحتی ایران است که طرفداران زیادی دارد . شیراز جزو زیباترین شهرهای ایران است . شهر شیراز علاوه بر مرقد شاهچراغ اثار تاریخی زیادی مثل حمام وکیل و مسجد وکیل را داراست .

در این پست از مجله گردشگری کاروان اطلاعاتی را درباره حمام وکیل و مسجد وکیل در شیراز برایتان بیان می کنیم . سعیک نید هر وقت به شیراز رفتید به این دو مکان تاریخی هم سری بزنید .

حمام وکیل در شهر شیراز

به گزارش مجله حمام وکیل در دوره زندیه توسط کریم خان زند احداث شده است.باید بدانید که این حمام در کانون شهر شیراز و نزدیک دیگر بناهای زمان زندیان همچون بازار وکیل و مسجد وکیل قرار دارد. این بنا با شماره ۹۱۷ در فهرست آثار ملی ایران نگاشته شده است.

حمام وکیل در غرب مسجد وکیل بنا شده‌است. همچنین حمام وکیل از پیشرفته‌ ترین اصول معماری زمان خود برخوردار بوده‌است. برای نمونه، درآیگاه (ورودی) حمام کوچک است و با شیبی ملایم به هشتی ورودی که پایین تر از سطح زمین قرار دارد متصل می شود .

جالبتر اینکه ورودی به رختکن، زاویه دار ساخته شده و همه این ملاحظات برای جلوگیری از ورود سرما به داخل و خروج گرما به خارج از حمام می باشد. همچنین سربینه حمام یک هشت ضلعی منظم است که هشت ستون یک پارچه سنگی در وسط سقفی گنبدی قرار گرفته‌ اند.

حمام وکیل
حمام وکیل

به گزارش کاروان گرم خانه حمام وکیل با سنگ فرش پوشیده شده‌ که در زیر این سنگ فرش دالان‌های کم عرض و باریکی وجود دارد. این دالان ها هوای گرم و بخار آب در آن جریان می‌یافته‌است تا کف حمام زودتر گرم شود. در جنوب گرم خانه، خزینه قرار دارد که دو دیگ بزرگ برای گرم کردن آب دارد .

در دو طرف محوطه گرم خانه دو شاه نشین و در دو طرف خزینه دو حاکم نشین احداث شده است . سعی کنید از حمام وکیل در شیراز حتما دیدن کنید . مطمین باشید از معماری این حمام لذت میبرید.

مسجد وکیل در شهر شیراز

به گزارش مجله گردشگری کاروان مسجد وکیل شیراز در مجموعه بناهای زندیه، در کنار بازار وکیل و حمام وکیل در مرکز شیراز احداث شده است. این بنا یکی از بناهای زیبا و بسیار مستحکم دوره زندیه است و از لحاظ هنری و معماری بسیار مهم است .

طرح این مسجد دو ایوانی است و دارای دو شبستان جنوبی و شرقی میباشد. شبستان جنوبی با ستون‌های سنگی یکپارچه و مارپیچ از شاخصه‌های معماری ایرانی با ۴۸ ستون سنگی یکپارچه است.

مساحت شبستان جنوبی مسجد وکیل در حدود ۵ هزار متر مربع است و منبر چهارده پله‌ای یکپارچه از سنگ مرمر از زیبائیهای قسمت شبستان می‌باشد.

همچنین جالب است بدانید که در قسمت شمال مسجد طاق بلند و مهمی ساخته شده که به طاق مروارید معروف است و در دور این طاق با قلم درشت و خط ثلث عالی یکی از سوره‌های قرآن به صورت هلالی نوشته شده. این مسجد بر طبق بافت معماری سنتی در زمان کریم خان زند ساخته شده است .

مسجد وکیل
مسجد وکیل

همچنین طبق گزارشات بدست امده کاشی کاری صحن و ایوان‌های شمالی و جنوبی از انواع هفت رنگ و معرق می‌باشد. مسجد وکیل در سفرنامه به سوی اصفهان پیرلوتی این گونه معرفی شده‌است: “امروز خوشبختانه موفق شدم وارد مسجد کریم خان شوم بی شبهه اگر مدتی در این جا بمانم به همه محل‌هایی که دخول به آنها اکنون به طور کامل برایم ممنوع است، وارد می‌شوم. مردم این شهر نسبت به من بسیار ملایم و مهربانند. ” بنابراین دیدن مسجد وکیل را جزو برنامه های گردشگری شیراز خود قرار دهید .

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.