معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

آشنایی با دروازه قرآن شیراز و تاریخچه

0

دروازه قرآن شیراز یکی از مهمترین مکان های دیدنی شیراز در ابتدای این شهر یا انتهای ان از سمت دیگر است . دروازه قران شیراز در شمال شرقی شهر شیراز در تنگ الله اکبر میان کوه چهل مقام و کوه باباکوهی قرار دارد و در واقع در خروجی شیراز بسمت شهر مرودشت قرار دارد .

اطلاعاتی درباره دروازه قرآن شیراز

به گزارش مجله گردشگری کاروان ، دروازه قران در کنار فلکه طاووسیه شیراز و در فاصله کمتر از 10متری مقبره خواجوی کرمانی و همچنین فاصله کمتر از 500متری باغ جهان نما و همچنین فاصله کمتر از 1000متری مقبره حافظ شیرازی و باغ جهان نما احداث شده است.

طبق بررسی های بدست امده دروازه قرآن شیراز در زمان عضدالدوله دیلمی احداث شد و در ان زمان قرآنی در آن جای داده شد تا مسافران با گذر از زیر آن متبرک و ایمن شوند.در دوره زندیه کریم خان زند این دروازه را مجددا بازسازی کرده است و به بالای ان اتاقی افزوده است. کریم خان زند دو جلد قرآن بزرگ ، به خط سلطان ابراهیم بن شاهرخ تیموری، در اتاقک بالای دروزاه قران قرار داده است. طبق اطلاعات بدست امده نام اصلی این قرآن‌ها، «قرآن هفده من» میباشد. البته متاسفانه یا خوشبختانه این قران ها در حال حاضر از دروازه قرآن به موزه پارس انتقال یافته‌اند.

متاسفانه طبق اطلاعات مورخان دروازه قرآن در زمان قاجاریه به علت وقوع چندین زلزله دچار آسیب هایی شد که خوشبختانه محمد زکی خان نوری آنرا تعمیر کرده است. نام دیگر دروازه قران در گذشته طاق قران بوده است .

دروازه قرآن در شیراز
دروازه قرآن در شیراز

دروازه قران مدام دچار اتفاقات و ویرانی های متعدد شده است . به عنوان مثال مجددا درسال ۱۳۱۵ این بنا به دستور رضاخان، تخریب شده است. دروازه قرآن در سال ۱۳۲۸ شمسی با همت یکی از بازرگانان شیراز به نام حاج حسین ایگار معروف به اعتماد التجار، با فاصله کمی از دروازه کهن احداث شده است. طبق بررسی های بدست امده دروازه قرآن جدید در سایز بزرگتر، شامل دهانه قوس تیزه دار و دو ورودی کوچک بر روی جرزهای دو طرف و اتاق مستطیل شکلی بر فراز آن برای گذاشتن قرآن احداث شده است .

در دروازه قران آیه هایی از قرآن به خط ثلث و نسخ دور تا دور نوشته شده است . این ایه ها عبارتند از :

  • در پیشانی شمالی این طاق آیه: «انّ هذا القران یهدی للتی هی اقوم». (سوره اسراء، آیه ۹)
  • بر پیشانی جنوبی و سمت شهر شیراز آیه: «قل لئن اجتمعت الانس و الجنّ علی…». (سوره اسراء، آیه ۸۸)
  • در گوشه غربی طاق آیه: «انّا نحن نزّلنا الذّکر»
  • ادامه آیه در گوشه شرقی: «و انّا له لحافظون» (سوره حجر، آیه ۹)

مردم شیراز قدیم، اول هر ماه قمری با عبور از زیر قرآن که آن را به حضرت علی علیه‌السلام انتساب داده بودند خود را در برابر خطرها و بلاها ایمن میکردند .

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.