مولانا جلال‌ الدین محمد بلخی معروف به مولوی از شاعران ایرانی است. مولانا جلال‌ الدین محمد بلخی در بلخ خراسان (ایران سابق – افغانستان کنونی) متولد شده و القاب مولوی و مولانا و رومی را به خود اختصاص داده است . وی در تاریخ ۴ دی ۶۵۲هجری شمسی در قونیه به دیار باقی شتافت.

آرامگاه مولانا ، آرامگاه مولوی
آرامگاه مولانا ، آرامگاه مولوی

آرامگاه مولانا جلال الدین در قونیه

به گزارش مجله گردشگری کاروان ، او در تاریخ ۱۵ مهر ۵۸۶ بلخ  متولد شد و در تاریخ ۴ دی ۶۵۲هجری شمسی در قونیه فوت کرد. به گزارش کاروان شهر بَلخ یا شهر باختر یکی از شهرهای خراسان بزرگ ایران بوده که امروزه در فاصله ۲۰ کیلومتری از مزار شریف مرکز ولایت بلخ در کشور افغانستان قرار دارد.

مولانا جلال‌ الدین محمد بلخی در 19 سالگی با گوهر خاتون ازدواج کرد. سلطان‌العلما در حدود سال ۶۲۸ هجری قمری جان سپرد و در همان قونیه دفن گردید. در آن هنگام مولانا جلال‌الدین ۲۴ سال داشت که مریدان از او خواستند که جای پدرش را پر کند به همین خاطر مولانا برای همیشه در قونیه ماند.

آرامگاه مولانا ، آرامگاه مولوی
آرامگاه مولانا ، آرامگاه مولوی

 آثار مولوی به همه مردم جهان تعلق دارد، ولی پارسی‌ زبانان خیلی بیشتر ان را مختص خود میدانند، چون که حدود شصت تا هفتاد هزار بیت او پارسی است و خطبه‌ها و نامه‌ها و تقریرات او نیز به پارسی است.آرامگاه مولانا جلال الدین ,آرامگاه مولانا جلال الدین کجاست ,آرامگاه مولانا جلال الدین در کجاست, ,آرامگاه مولانا جلال الدین محمد بلخی,مولانا جلال الدین محمد بلخی ,آرامگاه مولانا , آرامگاه مولوی, زندگینامه مولانا , زندگینامه مولوی

طبق امار بدست امده مولانا جلال‌ الدین محمد بلخی ، مدتها در بیماری سپری میکرد تا اینکه با تبی سوزان در غروب یکشنبه ۵ جمادی الآخر ۶۷۲ قمری به دیار باقی شتافت.

آبشار دره عشق اردل در استان چهارمحال

آرامگاه مولانا ، آرامگاه مولوی
آرامگاه مولانا ، آرامگاه مولوی

در این روز غمگین، قونیه در یخ‌بندان بود. جمع بسیاری از مردم، پیر و جوان، مسلمان و گبر، مسیحی و یهودی همگی در این ماتم شرکت کردند. افلاکی می‌گوید: «بسی مستکبران و منکران که آن روز، زنّار بریدند و ایمان آوردند.» و ۴۰ شبانه روز این عزا و سوگ بر پا بود و سوگواری می کردند.

برخی از آثار تاریخی و باستانی شهر قونیه به شرح زیر میباشند :
موزه مولانا ،تربت و مسجد شمس تبریزی ،موزه اثرهای چینی قاره‌ ای،مسجد شرف‌ الدین، موزه اینچه مناره، مسجد علاءالدین، مسجد عزیزیه، مسجد سلطان سلیم و…

آرامگاه مولانا ، آرامگاه مولوی
آرامگاه مولانا ، آرامگاه مولوی