معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

11 شهر اروپا مخصوص گیاه خواران

0

11 شهر اروپا مخصوص گیاه خواران

گیاه خواری و گیاه خواران اصطلاحی است که برای، افرادی به کار برده میشود که از خوردن گوشت حیوانات و بعضی از غذاهای دیگر بنا به دلایل مختلفی پرهیز میکنند. گیاه خوران نیز به قسمت های مختلفی از نظر عقیده ای تقسیم میشوند مثلا: بعضی از افراد فقط گوشت حیوانات را نمیخورند ولی از محصولات لبنی مانند: شیر، تخم مرغ، عسل استفاده میکنند یا بعضی دیگر که نه گوشت حیوانات را میخورند و نه محصولات لبنی حاصل شده از آنها را.

گیاه خواری
گیاه خواری

بعضی از این افراد وگانیسم نام دارند یعنی این افراد مخالف استفاده کردن از حیوان در هر زمینه ای هستند و به عبارتی گیاه خوار کامل نام دارند. یعنی نه گوشت حیوانات را میخورند و نه محصولات لبنی آن ها و نه حتی لباس ها و خزهایی که از حیوانات به دست می آید را استفاده میکنند.

ریشه گیاه خواری به بعضی از اقوام تاریخی یا حتی ادیان مذهبی کشورهایی مانند هند نیز برمیگردد. و امروزه گیاه خواران زیادی در سطح دنیا وجود دارند.اینگونه نیست که تمامی این افراد از سر احساس ترحم به حیوانات گیاه خوار شده باشند تعداد اندکی افراد نیز به خاطر فواید گیاه خواری به این مسیر کشیده شده اند فوایدی مانند: پوست سالم داشتن، جوان تر ماندن، طول عمر بیشتر از جمله فوایدی است که برای گیاه خواران نقل میشود.

همچنین عده ای سخت معقتد هستند که این کار ضررهایی نیز به بدن وارد میکند.

وگانیسم شدن به این معنی است که قدرت جادویی عدس های خیس،لوبیا و سبزیجات را حس کنیم.

امروزه این فرهنگ گرچه بسیار مشهور گشته است و بسیاری از سلبریتی های معروف دنیا، این سبک زندگی را استفاده میکنند. از برد پیت تا ناتالی پرتمن و بیانسه و مایلی سایروس و بسیاری دیگر… اما متاسفانه این فرهنگ کمتر معنی عمیق خود را نمایان کرده و بیشتر برای یک عده به معنی مدرن بودن و ادا در اوردن استفاده میشود.

طبق آمار و ارقام انجمن وگان ها نشان میدهد که بیش از نیم میلیون از افراد در بریتانیا وگان هستند و این سبک زندگی را برای خود برگزیده اند. این جمله به این معنا است که در زندگی این افراد هرگز:گوشت، مواد لبنی یا عسل و تخم مرغ دیگر وجود ندارد.
گرچه این روزها در بریتانیا رژیم گرفتن برای گیاه خوران راحت است. ولی ممکن است وگان ها در تعطیلات و در طول سفر برای تهیه غذا و رستوران های مخصوص به مشکل بخورند. پس شما حدس بزنید بهترین شهر ها برای گیاه خوران کدام شهرها است ؟

با کوشش و کمک روز جهانی وگان ها، سازمان حقوق حیوانات PETAشهر های مختلف اروپا را مورد بررسی قرار داده است و این شهرها از نظر معیار ها وفاکتور های مخصوص وگان ها از جمله: رستورای های مخصوص، فروشگاه های لباس مخصوص را دسته بندی کرده است. در واقع وگان های بسیار معتقد و سرسخت حتی در لباس های خود از خز، چرم، پشم یا ابریشمی و هر لباسی که از حیوانات تولید شده باشد استفاده نمیکنند.

موسسه خیریه با همراه موسسه HappyCow اقدام به تهیه لیستی گرفته است که در آن مناطق و شهرهای اروپا رتبه بندی شده است و تمامی مراکز مربوط به گیاه خواران و نزدیک ترین آنها به شما را نشان خواهد داد.

با سایت کاروان همراه باشید تا به معرفی 11 شهر اروپا مخصوص گیاه خواران بپردازیم.

1- برلین در آلمان

 

غذاهای گیاه خواران
غذاهای گیاه خواران

 

 

تعداد لیست های HappyCow : 471

آمار فوق العاده برلین در اهمیت دادن به جنبش گیاه خواران فوق العاده است و رتبه اول را کسب کرده با 471 مرکز تهیه غذا و رستوران مخصوص گیاه خواران درجایگاه اول است.
اگر به این شهر سفر کردید و به رستوران کوپس برای غذا خوردن نرفتید به این معنا است که تقریبا برلین را ندیده اید. این شهر افتخار این را دارد اولین شهری باشد که خیابانی داشته باشد که تمامی مغازه های آن از محصولات غیر حیوانی استفاده میکند نام این خیابان Schivelbeiner Strasse یا خیابان وگان ها است.

شهر برلین میزبان شعبه مرکزی فروشگاه های زنجیره ای مخصوص وگان ها با نام Veganz  است.
طبق گزارشات مینتل، آلمان کشوری است که بیشترین مقدار رستوران ها و مغازه های مربوط به گیاه خوران را در سال گذشته راه اندازی کرده است. پس اگر گیاه خوار هستید و به آلمان رفتید نگران رستوران نباشید، کافیست چنگالتان را ورداشته و به خیابان بروید.

2- آمستردام در هلند

تعداد لیست های HappyCow :  243

طبق گزارشات و آمار شهر آمستردام در هلند در مقایسه با جمعیت موجود این کشور و رستوران های مخصوص گیاه خواران رتبه بسیار خوبی کسب کرده و یک شهر دوست داشتنی برای گیاه خواران محسوب میشود. بر اساس گزارش موسسه هولیدو یکی از دلایل مشهوریت این شهر برگرهای مخصوص با سبزیجات هلندی است به نام : Dutch Weed Burger که منظور از وید ماریجوانا نیست بلکه سبزی دریای موجود در این کشور است که با آن همبرگر مخصوص وگان ها درست کرده اند.
همچنین این شهر جاذبه های دیگری دارد مانند: اقا و خانوم واتسون برای پنیر مخصوص وگان ها است. پس آمستردام دومین مرکز عالی برای وگان ها در اروپا محسوب میشود.

3- لندن در انگلستان

 

رستوران های وگان
رستوران های وگان

 

 

تعداد لیست های HappyCow : 177

لندن پایتخت مورد علاقه من با 177 لیست رستوران در رتبه سوم قرار گرفته است. لندن پایتخت خانه وبلاگ نویس معروف وگان ها اللا وودوارد است که در سال 2015 با کتاب آشپزی وگان ها در دنیا طوفانی به پا کرد و بسیار معروف شد. او در لندن چندین امارت و فروشگاه های بزرگ مخصوص وگان ها ساخته است که وسایل و آشپزی های خود را به میفروشند. فروشگاه های اللا وودوارد، مکان خوبی برای وگان ها محسوب میشود.

اللا وودوارد
اللا وودوارد

 

همچنین لندن میزبان بزرگترین رویداد وگان ها در اروپا است که در امسال رکورد 14 هزار شرکت کننده را توانست رد کند. نام این رویداد VegFest است که به شدت در حال معروف شدن است.

بلاخره در ماه سپتامبر امسال موفق به راه اندازی اولین بازار هفتگی وگان ها شدیم که هر هفته شنبه ها از ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر در یک منطقه بزرگی در خیابان وگان ها شروع به کار میکند. در این بازار حدودا بیش از 30 مغازه مختلف وجود دارد.

4- هامبورگ در آلمان

تعداد لیست های HappyCow : 149

خوب دوباره به کشور آلمان بازگشتیم این بار به سراغ شهر هامبورگ رفته ایم جایی که کامیون های حمل مواد غذایی Vincent Vega را در حال تردد در شهر میبینیم. این شرکت مشغول انجام یک بیزینس پرجوش و خروش است و به زودی موفقیت های بیشتری کسب خواهد کرد. آنها در همین نزدیکی اولین رستوران مستقل خود را راه اندازی کرده اند.
همچنین اخباری دیگری هم راجع به هامبورگ وجود دارد مانند: صاحب مشهور ترین رستوران وگان در هامبورگ به نام Happenpappen جدیدا یک مدرسه مخصوص اشپزی غذاهای وگان تاسیس کرده است. این احتمالا به این معنا است که به زودی پیشرفت های بیشتری درزمینه گیاه خواری در هامبورگ خواهیم دید. درمجموع تعداد 149 رستوران در لیست قرار دارد.

5- میلان در ایتالیا

 

Joia Milan
Joia Milan

 

تعداد لیست های HappyCow : 136

با شنیدن نام شهر میلان حتما به این نکته فکر خواهید کرد که چگونه ممکن شهر میلان که مرکز فشن در دنیا محسوب میشود و پر است از مغازه های فروش چرم و محصولات حیوانی شهری خوب برای وگان ها باشد؟ شاید برایتان جالب باشد اما باید بگوییم که تعداد زیادی مغازه های وگان در این شهر وجود دارد که بسیار شگفت انگیز است. برای مثال: فروشگاه Be Eco که مخصوص لوازم دکور خانه است یک فروشگاه کاملا وگان محسوب میشود. همچنین رستوران های پرطرفدار و مشهور Joia و Mantra Raw که کاملا وگان است یا اگر دنبال رستوران های وگان در قیمت ارزان تر هستید: Alhambra و Universo Vegano گیاه خواران را ناامید نخواهد کرد.

همچنین میلان میزبان یک رویداد گیاه خواران به نام MiVeg بوده است که امسال غریب به 10 هزار شرکت کننده داشته است.

6- ادینبورگ در اسکاتلند

تعداد لیست های HappyCow : 120

شهر ادینبورگ پارسال برنده فستیوال PETA به عنوان دوستانه ترین شهر برای وگان ها بوده است. آشپزخانه غیر لبنی و عالی و درجه یک Novapizza Vegetarian Kitchen در این شهر جزو یکی از بهترین های وگان ها محسوب میشود.
رستوران مخصوص اقای دیوید بن که صاحبت همبرگر های مخصوص به نام Holy Cow گیاه خوران است بسیار معروف  حساب میشود. تعداد رستوان های موجود در لیست 120 عدد بود که در رتبه ششمین شهر اروپا محسوب میشود.

7- گوتنبورگ در سوئد

تعداد لیست های HappyCow : 66

ممکن است با دیدن تعداد موجود بودن رستوران ها در لیست که 66 است کمی از این شهر ناامید بشوید حقیقت این است که تعداد 66 رستوران در دنیای امروز تعداد بسیار خوبی محسوب میشود اگرچه در مقابل رقیب های اروپایی دیگر باید پیشرفت بیشتری بکند اما رستوران های خوب بسیار زیادی مخصوص وگان ها در این شهر وجود دارند. رستوران مخصوص وگان ها به نام Open New Doors در حال پیشرفت بسیار خوبی است.( به خصوص در اینستاگرام )

شما در گوتنبورگ سالن مخصوص مو و سالن زیبایی مخصوص وگان ها به اسم Eco Linné پیدا خواهید کرد. همچنین بوتیک فشن و زنجیره THRIVE که در آن هیچگونه: پشم، ابریشم یا چرمی نخواهید یافت.

8- گنت در بلژیک

 

 گنت در بلژیک
گنت در بلژیک

 

 

تعداد لیست های HappyCow : 58

اگر به این شهر رفتید حتما با اسم خنده دار: Aanaajaanaa آشنا خواهید. Aanaajaanaa نام یک هتل با قدمت ازسال 1525 میلادی است و با گذشت این همه سال هنوز هم میراث خود را حفظ کرده است. این مرکز در حال حاضر یک هتل نسبتا متوسط برای تمامی وگان ها محسوب میشود.

گنت اولین شهری است که در اروپا عنوان روز بدون گوشت را مطرح کرده است. آن روز مخصوص در تاریخ اروپا پنج شنبه بوده است. به همین دلیل میتوانید به این شهر افتخار کنید. البته این شهر باید با سابقه درخشان خود جایگاه بسیار بهتری در رابطه با گیاه خواران پیدا کند.

9- استراسبورگ در فرانسه

 

استراسبورگ
استراسبورگ

 

 

تعداد لیست های HappyCow : 47

فرانسه به عنوان یک ملت در حال تغییراتی در حوزه وگان ها است ولی متاسفانه فعلا مردم کل این کشور علاقه زیادی به این مسئله پیدا نکرده اند ولی اگر به سمت شهر استراسبورگ بروید شگفت زده خواهید شد، زیرا صد درصد رستوران های این شهر منو گیاه خواری دارند و این خبر خوشی برای وگان ها محسوب میشود. مانند رستوران Pizz’arome که در کنار منو عادی منو مخصوص وگان ها را نیز دارد.

10- گرونینگن در هلند

تعداد لیست های HappyCow : 28

BlaBla نام قدیمی ترین رستوران گیاه خواران در گرونینگن است. اخریا تمایلات مشتری ها به اینگونه رستوران ها بسیار بیشتر شده است و رستوران بلابلا یکی از قدیمی ترین رستوران هایی است که غذای آن کاملا مخصوص وگان ها محسوب میشود. این در حالی است که رستوران های دیگری نظیر : Cho Fah eathai, De Herbivoor and Gustatio نیز وجود دارند.

این شهر باید سعی کند در حدود استاندارد های مربوط به مسائل وگان ها را حفظ کند و از رقیبان خود در این عرصه عقب نیافتد.

11- ناپل در ایتالیا

 

ناپل در ایتالیا
ناپل در ایتالیا

 

 

تعداد لیست های HappyCow : 26

شهر ناپل در ایتالیا فقط برای یک چیز معروف است: آن هم پیتزا است. پیتزا های ناپال دارای پنیرهای زیاد و کشدار، مواد عالی و کیفیت بسیار بالا است. شاید کمی عجیب باشد اما در این شهر رستوران هایی هستند مانند : Sorbillo که درکنار منو های پیتزاهای مخصوص خود، سرویس های مخصوص گیاه خواران نیز ارائه میدهد که این نشانه تغییرات فکری و ذائقه مردم این منطقه و احترام گذاشتن به وگان ها است. امیدواریم در این شهر به زودی شاهد رستوران ها و پیتزا های بیشتری برای وگان ها باشیم.

این 11 شهر واقع شده در اروپا بهترین مقصد برای گیاه خواران یا وگان ها محسوب میشوند. جای امید بسیاری دارد که امروزه شهر های زیادی برای وگان ها وجود دارد که بدون مشکل و دردسر میتوانند غذا و رستوران های خوب پیدا کنند. البته امیدواریم این جنبش پیشرفت بسیار وسیع تری در سطح جهان داشته باشد و مردم بیشتری با این فرهنگ آشنا بشوند و کمی بیشتر وگان ها را درک کنند.

امیدواریم از این مطلب نهایت لذت را برده باشید.

کاروان

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.