معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

موزه آب سعدآباد و تصاویر مربوط به این موزه

0

مطلب گردشگری زیر اختصاص دارد به تصاویر موزه آب سعدآباد که در زیر عکس های بسیار زیبایی از این موزه برای شما قرار داده شده است که میتوانید از این تصاویر و توضیحات برای بالا بردن اطلاعاتتان استفاده نمایید.

تصاویر موزه آب سعدآباد

موزه آب سعدآباد و تصاویر مربوط به این موزه
موزه آب سعدآباد

گنجینه آب موسسه ای است فرهنگی که در جهت جمع آوری، نگهداشت، نمایش و حفظ و احیای میراث گذشتگان در بخش های مرتبط با آب از جمله استحصال، انتقال، توزیع و بهره برداری و فنون بکار رفته در آن فعالیت می کند. گنجینه آب سعدآباد در جنوب شرقی کاخ سبز و در غرب ساختمان تشریفات ریاست جمهوری احداث گشته است.

 

ساختمان دفتر مخصوص محمدرضا پهلوي كه در زمان پهلوي دوم ساخته شدكه براي پذيرايي از مقامات درباري و مراجعين شاه استفاده مي شد، پس از تخليه اين دو ساختمان به تيمسار كسرايي (مسئول حفاظت ارتش ) واگذارشد. گنجینه آب سعدآباد حدوداً 2670 مترمربع مساحت دارد و از 3 بخش تشکیل شده است:

 

1. ساختمان اصلی 200 متر مربع

2. ساختمان جنبی 70 متر مربع

3. فضای باز 2400 متر مربع

 

عملیات اجرایی بازسازی و مرمت کامل دو ساختمان و محوطه سازی آن پس از تهیه طرحهای اجرایی توسط موسسه گنجینه ملی آب ایران وابسته به وزارت نیرو در سال 1376 آغاز و در تاریخ 4/6/78 با حضور معاون محترم ریاست جمهوری وقت و مدیران ارشد وزارت نیرو و سایر ارگانهای ذیربط افتتاح گردید.

 

تعداد گالری موزه آب:

این موزه دارای 4 گالری نمایشگاهی در ساختمان اصلی و یک گالری نمایشی در ساختمان جنبی می باشد. شایان ذکر است که با توجه به محدودیت فضای نمایشگاهی دو ساختمان یادشده ( اصلی و جنبی) سعی شده است حداکثر استفاده از فضای مذکور صورت پذیرد به گونه ای که از فضای موجود در ساختمان کوچکتر که گالری نمایشی در آن وجود دارد. موزه آب سعدآباد

 

جهت نمایش ماکت هایی از سدهای جدید ساخته شده بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به نمایش گذاشته شده است تا مردم نیز بتواننداین زیبایی ها را ببینند  به گونه ای که بازدیدکننده در بدو ورود در ابتدا ماکت های مذکور را بازدید نموده و سپس وارد سالن نمایشی شده و پس از دیدن فیلم های مربوط به موزه از مدل های هیدرولیکی موجود در محوطه بازدید کرده و پس از آن وارد سالن های نمایشگاهی شده و پس از بازدید از اسناد، مدارک و سایر اشیاء موجود در موزه مدار گردشی موزه خاتمه می یابد.

 

مواردی که در ساختمان اصلی به آن پرداخته شده به شرح ذیل می باشد.

 

موزه آب سعدآباد و تصاویر مربوط به این موزه
موزه آب سعدآباد

 موزه آب دارای 4 گالری نمایشگاهی در ساختمان اصلی و یک گالری نمایشی در ساختمان جنبی می باشد موزه آب سعدآباد

 

• ماکت هایی از آثار و ابنیه قدیم و شاخص مرتبط با آب مانند سد قوسی کریت طبس و کمایستان خراسان

 

• نمایش اسناد مربوط به آب از قبیل حقابه ها، دفترهای محاسبات میراب ها ، وقف نامه ها، لوح محاسبه قنات و دیگر دست نوشته های مربوطه.

 

• نمایش وسایل سنتی آب از قبیل وسایل حفر قنات، چاه، گونیای چوبی، قرقره، کوزه سفالی،مشربه، روغن دان، خمره، زاویه سنج و …

 

• وسایل اندازه گیری آب شامل چارچوب رقم، پیمانه های آبی، ساعت آبی و …

 

•  وسایل شیب سنجی قنات مانند تراز چوبی، تراز شیشه ای و …

 

با توجه به اهمیت ابزار مهندسی آب در این بخش در یکی از سالن ها وسایل مهندسی آب به نمایش گذاشته شده همچنین دو سالن یکی به ظروف سفالی و دیگری به ظروف لعابی و فلزی مرتبط با آب اختصاص داده شده است.

 

در ساختمان جنبی موارد ذیل نمایش داده می شود:

 

موزه آب سعدآباد

 

– نمایش ماکت از سدهای ساخته شده و در دست احداث جدید

 

– تهیه و نمایش حرکات مثبت و سازنده دست اندرکاران صنعت آب

 

– در نظر گرفتن سالنی جهت نمایش با امکانات اسلاید، ویدئو پروژکشن و امکانات سمعی و بصری.

 

ویژگی فضای باز گنجینه آب:

 

موزه آب سعدآباد و تصاویر مربوط به این موزه
تصاویر موزه

 

استفاده از فضاهای باز در گنجینه آب جهت به نمایش درآوردن مدل های زنده تاسیسات آبی جدید و قدیم چون سدها، کانال های آبرسانی، آب انبارها آسیابها و موارد مشابه دیگر ضمن اینکه باعث ارتباط بیننده با این گونه بناها از نزدیک می شود و آگاهیهای لازم در ارتباط با چگونگی کارکرد آنها به راحتی انتقال می یابد.

 

طبق همین اصل هم مدل های هیدرولیکی پل – بند امیر با مقیاس 25: 1 در سطحی به مساحت 220 مترمربع، سد کارون 3 با مقیاس 100: 1 در سطحی به مساحت 240 مترمربع به همراه کانال های آبی گردش آب در محوطه باز احداث گردید. همچنین یک نمونه آب انبار با مقیاس 2: 1 و گاوچاه با مقیاس 1:1 در محوطه بین ساختمان اصلی و جنبی گنجینه احداث گردیده است.

 

هدف از تاسیس موزه آب:

 

موزه آب سعدآباد

 

با توجه به نقش موزه به عنوان یک واحد فرهنگی آموزشی، موزه آب در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد تهران تاسیس گردیده است تا بتوان نسبت به معرفی آثار و سوابق ارزشمند تاریخی- فنی مهندسی آب کشور و نیز معرفی پیشرفت های شگرف در شاخه های مختلف مهندسی آب بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و سدهای ساخته شده در این دوران و ایجاد خودباوری در نسل حاضر و آینده قدم های ارزشمندی برداشته شود.

موضوعات موردنظر در گنجینه آب سعدآباد:

موزه آب سعدآباد و تصاویر مربوط به این موزه

 

موزه آب سعدآباد و تصاویر مربوط به این موزه
موزه آب سعدآباد و تصاویر مربوط به این موزه

 

موزه آب سعدآباد و تصاویر مربوط به این موزه
موزه آب سعدآباد و تصاویر مربوط به این موزه

موزه آب سعدآباد و تصاویر مربوط به این موزه

 

منبع: http://kare1.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.