به گزارش مجله گردشگری کاروان آبشار وارک از دو قسمت تشکیل شده و سرچشمه آبشار وارک یک صخره سنگی است و بعد از گذشت از حدود ۱۵ متر از صخره دوم فرو میریزد و در نهایت آبشار دوم را ایجاد میکند.

آبشار وارک در نزدیکی آبشار نوژیان واقع شده است. طبق اطلاعات بدست امده در فصل کم آبی ارتفاع قسمت اول آبشار وارک ۷ متر با عرض حدود ۱۲ متر و قسمت دوم ۱۵/۵ متر با عرض ۵/۵۶ متر است. حداکثر ارتفاع آبشار وارک به ۵۷ متر خواهد رسید و بیشترین عرض ان هم ۵۰ متر است. این ابشار یکی از زیباترین مکانهای لرستان است.

عکسهای آبشار وارک خرم آباد

اطراف این آبشار هم از درختان، بلوط، گلابی وزالزالک پوشیده شده است.

طبق آمار بدست امده آبشار وارک از سه راهی پلیس راه خرم آباد – بروجردحدودا ۴۰ کیلومتر فاصله دارد. اگر از پلیس راه حدود ۱۴ کیلومتر در جاده کمربندی خرم آباد به سمت جنوب بروید، به یک سه راهی می رسید. در این سه راهی تابلوی راهنمای آبشار نوژیان در سمت مقابل جاده نصبمیباشد. که برای رسیدن به آبشار وارک از همین جاده باید بروید تا به ان برسید.

عکسهای آبشار وارک خرم آباد

عکسهای آبشار وارک خرم آباد

در ادامه باید بگوییم که پس طی مسافتی به یک سه راهی خواهید رسید. در اینجا  اگر  به سمت مشرق ( دست چپ ) بروید به آبشار نوژیان خواهید رسید.

اگر به سمت مغرب ( دست راست ) بروید به آبشار زیبای وارک خواهید رسید.

جاده پس از طی چند کیلومتر کوهستانی میشود. این مسیر طبیعتِ جنگلی دارد و مملو از درختان بلوط میباشد که بسیار زیبا و دیدنی هم هست.

عکسهای آبشار وارک خرم آباد

درباره آبشار وارک باید بگوییم که  ۱۱ کیلومترمانده به آبشار جاده شوسه میباشد که ۵ کیلومتر انتهای مسیر را نمی توان از ماشین استفاده کرد .

در نتیجه برای رسیدن به آبشار و دیدن این منطقه خیلی زیبا باید سختی پیاده روی را تحمل کنید.

عکسهای آبشار وارک خرم آباد

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بعد از بررسی پرونده ثبتی آبشار وارک خرم آباد، آن  را که قدمت کواترنری دارد به شماره ۳۳۰ در فهرست آثار طبیعی کشور ثبت گرداند.

عکسهای آبشار وارک خرم آباد

آبشار وارک در سینه کش جنوبی کوهی بنام تِوی و از چند آبریز با ارتفاع مختلف از ۱۲ تا ۲۶ متر به صورت پلکانی تشکیل شده و آبراهه آبشار در پائین دست به طول تقریبی یک کیلومتر پوشیده از درختان کهنسال چنار، بلوط و داغداغان است.

این را هم بخوانید : تالاب آق گل ماکو از جاهای دیدنی ماکو

بکر بودن، تنوع جانوری و گیاهی، قابلیت اکوتوریستی منطقه، وسعت قابل توجه و خارج بودن از حریم مناطق تحت مدیریت دستگاههای اداری از جمله ویژگی های منحصر به فرد این اثر ارزشمند طبیعی بوده که آن را واجد شرایط ثبت در فهرست میراث طبیعی کشور کرده است.

عکسهای آبشار وارک خرم آباد

به گزارش مجله گردشگری کاروان مکانهای دیدنی لرستان یکی از سرشاخه های حوضه آبریز رودخانه دز محسوب می شود.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله گردشگری کاروان درباره آبشار وارک خرم اباد تقدیمتان کردیم بهره مند شده باشید. سعی کنید برای یکبار هم که شده از این ابشار دیدن کنید.