معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

تالاب آق گل ماکو از جاهای دیدنی ماکو

0

تالاب آق گل ماکو یکی از جاهای دیدنی ماکو و یکی از زیباترین تالاب های ایران است که علاقه مندان زیادی هم دارد. این تالاب در مجاورت رودخانه ارس و با ارتفاع ۷۹۹ متر از سطح دریا واقع شده است. برای رسیدن به این تالاب میتوانید از جاده ترانزیت ایران – ترکیه استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر ادامه مطالب را مطالعه کنید.

تالاب آق گل ماکو از جاهای دیدنی ماکو ۱

تالاب آق گل ماکو

مختصات جغرافیایی تالاب آق گل ماکو  َ۳۲ و ْ۳۹ عرض شمالی و ً۳۰ و َ۴۶ و ْ۴۴ طول شرقی میباشد. از نظر تقسیمات کشوری تالاب آق گل ماکو در شمال شرقی شهرستان ماکو  و در مجاورت رودخانه ارس واقع شده است. همچنین باید بدانید که  ارتفاع تالاب آق گل ماکو از سطح دریا ۷۹۹ متر گزارش داده شده اشت.

تالاب آق گل ماکو از جاهای دیدنی ماکو ۱

ـ راه دسترسی تالاب آق گل ماکو

به گزارش مجله گردشگری کاروان برای دسترسی به تالاب آق گل ماکو باید از جاده ترانزیت ایران ـ ترکیه استفاده کرد. سپس وارد جاده آسفالته پل‌ دشت شد.

طبق اطلاعات بدست امده جاده پل‌ دشت در فاصله ۲۷ کیلومتری شرق ماکو از جاده ترانزیت منشعب می‌شود در جاده پل دشت بعد از طی کردن ۲۲ کیلومتر به امتداد جاده مرزی پل‌دشت ـ دیم قشلاق می‌رسیم.

پس از ان هم ۲۹ کیلومتر در امتداد این جاده جلو می‌رویم و بعد از رسیدن به جاده شوسه دشت زنگنه و طی ۱۶ کیلومتر در این جاده به محدوده تالاب خواهیم رسید.

تالاب آق گل ماکو از جاهای دیدنی ماکو ۱

ـ مساحت و محدوده تالاب آق گل ماکو

تالاب آق گل ماکو از شمال به جاده شوسه «آق گل» و «خزر»، از مغرب به روستای آق گل و رشته کوههای مرتفع مولی، از شرق و شمال شرقی به رشته کوه قره بلاغ و از جنوب به زمینهای شوره زار قره بلاغ و جاده شوسه آق گل به پل دشت محدود خواهد شد.

بیشتر بدانید : معرفی باغ پرندگان اصفهان و بخشهای آن

به گزارش مجله گردشگری کاروان مساحت تالاب آق گل ماکو (محدوده آبی) حدود ۴۷۵ هکتار است و حداکثر طول آن ۴۵۰۰ متر و حداکثر عرض آن ۲۷۵۰ متر گزارش شده است.

عمق متوسط تالاب آق گل ماکو ۵۵ سانتیمتر و حداکثر عمق آن ۷۰ سانتی متر میباشد. حداکثر عمق در شیاری که در وسط تالاب قرار گرفته (عرض محدودی نیز دارد) واقع شده است.

تالاب آق گل ماکو از جاهای دیدنی ماکو ۱

ـ هیدرولوژی تالاب آق گل ماکو

تالاب آق گل ماکو یک تالابی فصلی است و در بهار و زمستانها پر آب است ولی در تابستان و اوائل پاییز خشک است.

هنگام پرآبی و وقتی میزان آب آن به حداکثر می‌رسد از بخش جنوبی و از حاشیه روستای قره بلاغ آب از حوزه تالاب خارج شده و به طرف دشت زنگنه جاری می‌شود. آبگیری تالاب بطور عمده از ارتفاعات غربی و شمالی تامین می شود. علاوه بر آن چشمه‌ های موجود در تالاب نیز بطور ممتد کمی از آب تالاب را تأمین می‌کنند ولی چون میزان تبخیر در تابستان زیادتر است و آب وارده توسط چشمه‌ها تأمین می‌شود، تالاب خشک می‌شود.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله گردشگری کاروان درباره تالاب آق گل ماکو بهره کافی را برده باشید. پیشنهاد میکنیم اگر از ماکو گذری دارید حتما از این تالاب زیبا هم دیدن کنید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.