معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

مناره آجری خرم آباد از آثار ملی ایران

0

مناره آجری خرم آباد یکی از مکانهای دیدنی خرم اباد لرستان است که زیبایی و جذابیت خاص خود را دارد. این مناره در گذشته برای نشان دادن مسیر مسافران و مردم احداث شده بوده است. این مناره استوانه ایست . در این بخش از مجله گردشگری کاروان اطلاعاتی را درباره مناره آجری خرم آباد تقدیمتان می کنیم. امیدواریم از مطالعه این مطالب بهره کافی را ببرید.

  عکسهای مناره آجری خرم آباد لرستان

مناره آجری خرم آباد

مناره آجری خرم آباد یکی از مکانهای تاریخی در جنوب شهر خرم آباد در استان لرستان است. این مناره در پارک شقایق محله قاضی‌ آباد قرار دارد.

مناره آجری خرم آباد استوانه‌ای شکل است و بر روی یک سکوی مکعب مربع سنگی قرار دارد. این مناره در زمانهای قدیم به عنوان میل راهنما (جهت هدایت کاروان‌ ها) و دیده‌ بانی (نگهبانی از شهر) به کار برده می شده.

عکسهای مناره آجری خرم آباد لرستان

به گزارش مجله گردشگری کاروان با توجه به سبک معماری بنای مناره آجری خرم آباد ، احتمالاً تاریخ ساخت مناره آجری خرم آباد مربوط به دوره فرمانروایی دیلمیان است.

ارتفاع مناره آجری خرم آباد با احتساب پایه سنگی آن، حدودا ۳۰ متر است . ولی قطعا در گذشته بلند تر بوده ولی اکنون به دلیل گذشت زمان و عوامل محیطی کوتاه تر شده است.

عکسهای مناره آجری خرم آباد لرستان

قطر مناره آجری خرم آباد در پایین‌ترین قسمت ۴٫۵ متر است. ورودی مناره آجری خرم آباد در جبهه غربی ان است و برای دسترسی به بالا و پشت‌بام مناره، باید حدودا از ۹۹ پله در فضای داخلی آن بالا برویم.

عکسهای مناره آجری خرم آباد لرستان

مناره آجری خرم آباد حدود ۹۰۰ سال قدمت دارد و جزو یکی از زیباترین و تاریخی ترین مکانهای لرستان و خرم اباد است.

بیشتر بدانید : پل شکسته یا پل شاپوری لرستان کجاست ؟

استان لرستان جایگاه آثار باستانی و تاریخی فراوانی است که می‌توان آنها را به سه دوره پیش از تاریخ، دوره ایران باستان و دوره اسلامی تقسیم کرد. یافته‌های پیش از تاریخ لرستان، بیشتر شامل نقاشی‌‌ها، کنده‌‌کاری‌های غارها، سفالینه‌ها و اشیای مفرغی می‌باشد.

مناره آجری خرم آباد در پارک میدان امام حسین- شقایق سابق قرار دارد.

عکسهای مناره آجری خرم آباد لرستان

عکسهای مناره آجری خرم آباد لرستان

در گذشته کاروان‌های زیادی به کمک مناره آجری خرم آباد راه خود را پیدا کرده‌اند و دیده‌بان‌های زیادی از بالای آن دشمن را دیده‌اند و مردم را به موقع از خطر حمله آگاه کرده‌اند.

عکسهای مناره آجری خرم آباد لرستان

ورودی مناره در جبهه غربی روی سطح پایه قرار گرفته و بقایای معماری سنگ و گچ با دیوارهای ضخیم در مجاورت مناره بیانگر وجود تأٍسیساتی نظیر کاروانسرا و مسجد و … است.

مناره آجری خرم آباد در سال ۱۳۷۶ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۱۹۳۰ در فهرست آثار ملی ایران با ثبت رسید.

عکسهای مناره آجری خرم آباد لرستان

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله گردشگری کاروان درباره این مناره که یکی از زیباترین مناره های ایران و از آثار ملی ایرات است ، تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید. پیشنهاد میکنیم اگر قصد مسافرت به لرستان و خرم اباد را دارید هرگز دیدن این مکان زیبا را از دست ندهید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.