دریاچه کیو در خرم آباد

به گزارش مجله گردشگری کاروان دریاچه کیو در شمال غرب شهر خرم‌آباد در کنار پارکی با همان نام قرار گرفته‌است. مساحت دریاچه کیو ۷ هکتار و عمق آن بین ۳ تا ۷ متر است. دریاچه کیو در خرم آباد دارای ارزش‌ های توریستی درون‌ شهری و همچنین زیستگاهی مناسب برای جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر میباشد که جزو مهمترین امکانات ان است.

واژه کیو در زبان لری مردمان خرم‌آباد به معنی کبود رنگ و آبی است . به گفته اهالی دلیل استفاده آنها از این واژه آب زلال و عمیق این دریاچه‌ است که به رنگ آبی و نیلی دیده شده است.

عکسهای دریاچه کیو در خرم آباد

دریاچه کیو  به شهر خرم‌آباد جلوه خاصی بخشیده است و در کنار جاذبه‌های تاریخی فراوان در دره خرم‌آباد و چشمه‌های پر آب خرم اباد را جزو یکی از شهرهای توریستی و پربازدید ایران قرار داده است.

طبق اطلاعات بدست امده آب دریاچه کیو از چشمه تامین می‌شود و به لحاظ ویژگی‌های خاص خود می‌تواند به عنوان یکی از مراکز جذب توریست تبدیل شود. در کنار این دریاچه امکانات تفریحی، شهربازی و چشم انداز زیبایی وجود دارد.

  عکسهای دریاچه کیو در خرم آباد

عکسهای دریاچه کیو در خرم آباد

به گزارش مجله گردشگری کاروان دریاچه کیو یک دریاچه فصلی است و همچنین در سال‌های اخیر با توجه به شدت گرفتن خشکسالی‌ ها در کشور و در استان لرستان این دریاچه زیبا، تقریبا در حال خشک شدن است . متاسفانه این دریاچه تا حدی زیبای‌های آبی رنگش را از دست داده‌است.

عکسهای دریاچه کیو در خرم آباد

طبق اطلاعات بدست امده در پائیز سال ۱۳۸۹، این دریاچه کاملا خشک شد .

سرانجام مدتی کوتاه پس از آن در ابتدای دی ماه لایروبی این دریاچه شروع شد. قبل از لای روبی، اندک ماهی‌ های باقیمانده در آن توسط عده‌ای از مردم محلی گرفته شدند.

دریاچه ی کیو که در یک محوطه تفریحی به همین نام در مرکز شهر خرم آباد واقع شده دارای امکانات و فضای مناسب برای برگزاری مسابقات ورزشی در رشته‌های شنا، دو و میدانی و دوچرخه سواری است. این دریاچه ظرفیت لازم برای فعالیت در قالب پایگاه ورزش‌های سه گانه کشور را نیز دارد.

عکسهای دریاچه کیو در خرم آباد

این نکته را هم یاداوری می کنیم که علاوه بر این دریاچه ها ، ۱۲ تالاب کوچک و بزرگ نیز نزدیک شهر پل دختر واقع شده است.

همچنینیک تالاب هم در ۱۲ کیلو متری جنوب شهر بروجرد دامن گسترده است که مجمعه این تالاب ها ، علاوه بر زیبایی های چشم گیر ، زیستگاهی مناسب برای جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر می باشد .

عکسهای دریاچه کیو در خرم آباد

در سال‌ های اخیر اقداماتی برای حفاظت از منابع تامین کننده آب دریاچه و همچنین چراغ گذاری و ترمیم نرده‌ های اطراف دریاچه صورت گرفته‌ است همچنین طرح‌هایی برای ایجاد فواره و آب نما در دریاچه در دست بررسی است.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله گردشگری کاروان درباره دریاچه کیو تقدیمتان کردیم بهره مند شده باشید. پیشنهاد می کنیم حتما در ایام عید یا تابستان برای مسافرات خرم اباد را انتخاب کنید و در کنار مکانهای تفریحی دیگرش ، دریاچه کیو را هم ببینید.