معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

پل شکسته یا پل شاپوری لرستان کجاست ؟

0

پل شکسته یا پل شاپوری لرستان یکی از مکانهای زیبا و دیدنی لرستان است . البته این مکان کمی تخریب شده است ولی هنوز قدمت و زیبایی خاص خود را دارا است. در این بخش از مجله گردشگری کاروان اطلاعاتی را درباره پل شکسته یا پل شاپوری لرستان تقدیمتان می کنیم. امیدواریم که از مطالعه ان بهره کافی را ببرید.

عکسهای پل شکسته یا پل شاپوری لرستان

پل شکسته یا پل شاپوری لرستان

پل شکسته یا پل شاپوری لرستان یا به گویش لری طاقِ پیل اِشکِسَه یکی از مکانهای تاریخی لرستان و از شاهکارهای معماری است که به  دوره ساسانیان نسبت داده شده است.

به گزارش مجله گردشگری کاروان پل شاپوری در ضلع جنوبی قلعه فلک افلاک در جنوب شهر خرم‌آباد در استان لرستان قرار دارد.

عکسهای پل شکسته یا پل شاپوری لرستان

پل شکسته یا پل شاپوری لرستانعامل ارتباط غرب استان لرستان طرهان با شرق و از آنجا به خوزستان و تیسفون پایتخت ساسانیان بوده .

پل شکسته یا پل شاپوری لرستان  حدود ۲۳۰ متر طول و بیش از ۱۹ چشمه طاق داشته که در حال حاضر فقط ۵ چشمه طاق از آن مانده و بقیه تخریب شده است. طبق اطلاعات بدست امده چشمه طاق‌ های پل بصورت جناقی طراحی گشته و سبک سازی پل در قسمت طولی پل در زیر روگذر پل صورت گرفته‌.

بیشتر بدانید : آشنایی با دروازه قرآن شیراز و تاریخچه

پایه‌های پل شکسته لرستان و موج شکنهای آن به صورت لوزی شش ضلعی از سنگ بنا گردیده .

عکسهای پل شکسته یا پل شاپوری لرستان

عکسهای پل شکسته یا پل شاپوری لرستان

مصالح پل شکسته یا پل شاپوری لرستان از سنگ ، ملات گچ و ساروج میباشد. مصالح پل را سنگ‌های قلوه رودخانه‌ای و لاشه سنگ در چشمه طاقها تشکیل داده .

عکسهای پل شکسته یا پل شاپوری لرستان

برای قسمت پایه از سنگ‌های پاکتراش کمک گرفته شده. کف پل شکسته یا پل شاپوری لرستان سنگ فرش است. نوع سنگ فرش ، سنگ بلوک قرمز است که در اثر فرسایش آب از صورت کادر بودن خارج گردیده.

عکسهای پل شکسته یا پل شاپوری لرستان

پل شکسته یا پل شاپوری لرستان  با شماره ۱۰۵۱/۲ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

متاسفانه همین طور که میبینید این پل نه تنها مدام در حال تخریب شدن است و هیچ حفاظی ندارد و مستقیم زیر برف و باران و طوفان قرار گرفته ، بلکه مردم هم به کنار ان رفته فرش می اندازند و زباله هایشان را هم در نهایت در انجا می اندارند و میروند.

عکسهای پل شکسته یا پل شاپوری لرستان

 

ایا این انسانیت است ؟ به جای اینکه نگران اثار تاریخی کشورمان باشیم و در حفظ و نگهداری ان بکوشیم خودمان دست در دست هم میدهیم تا ان را تخریب و زشت کنیم.

لطفا اگر به دیدن این منطقه میروید مراقب باشید که نه اسیبی به خود بنا بزنید و نه اینکه زباله بیندازید.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از کاروان تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید. پیشنهاد می کنیم اگر قصد مسافرت به لرستان و خرم اباد را دارید هرگز دیدن این پل زیبا را فراموش نکنید .

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.