معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

عکسهایی از غار سنگ تراشان در جهرم فارس

0

 غار سنگ تراشان یکی از مکانهای دیدنی جهرم در فارس است و بزرگ ترین غار دست ساز در دنیا شناخته شده است. این غار مربوط به ۱۵۰ سال پیش است  و حدود ۱۰۰ ستون دارد. در این بخش از مجله گردشگری کاروان اطلاعاتی را درباره این غار زیبا تقدیمتان می کنیم.

  عکسهای غار سنگ تراشان جهرم

غار سنگ تراشان جهرم

به گزارش کاروان غــار سنگ تراشان زیر تپه های البـرز کـوه شهرستان جهرم استان فارس واقع شده است و قدمت آن به بیش از ۱۵۰ سال پیش می رسد.غارسنگ تراشان(سنگ اشکن)دارای بیش از ۱۰۰ ستون سنگی و ۱۲ دهانه می باشد .

عکسهای غار سنگ تراشان جهرم

غار سنگ تراشان در موقعیت جغرافیایی N282909 E533446 در استان فارس واقع است. غار سنگ‌تراشان جهرم در جنوب غربی شهرستان جهرم در استان فارس، عظیم، دست‌ساز و دیدنی است. عده‌ای سنگ‌تراش این غار را به‌وجود آورده‌اند کارشناسان قدمت سنگتراشیهای آن را مربوط به دوران صفویه می دانند.

عکسهای غار سنگ تراشان جهرم

به گزارش مجله گردشگری کاروان در گذشته از غار سنگ شکنان جهرم سنگ های سفید آهکی و شکل پذیر به دست می آمده است. همچنین ازسنگهای آن به عنوان نمای ساختمانها، تزئین سردرها، سنگ فرش کف منازل و بقاع متبرکه و سایر بناهای مهم و حتی در شهرهای مجاور از جمله بناهای شیراز خصوصا در مسجد جامع عتیق و بیمارستان نمازی بهره برداری میگردیده.

عکسهای غار سنگ تراشان جهرم

 غار سنگ تراشان دارای ۱۲ مدخل ورودی و طول ۲۰۰ متر است و عرض آن از ۶۰ تا ۱۳۰ متر متغیر است که در مجموع مساحتی در حدود ۲۰ هزار متر مربع را پوشش می‌دهد.

عکسهای غار سنگ تراشان جهرم

قصد اولیه سنگ‌ تراشان جهرمی برای ساخت این غار تفریح نبوده است، بلکه هدف آنها، برداشت سنگ برای امرار معاش بوده است؛ ولی با تیشهٔ سنگ‌شکن خود، جاذبه‌ای زیبا خلق کرده‌اند که به یکی از بزرگ‌ترین غارهای دست‌ساز جهان تبدیل شده و میراثی است، بسیار زیبا با چشم‌اندازی دیدنی.

بیشتر بدانید  : برج گرد مراغه از برج های تاریخی ایران

سنگ‌ شکنان هنگام برداشت سنگ برای جلوگیری از تخریب غار بعد از چند متر پیشروی، ستون‌هایی به‌جا گذاشته‌اند که این امر، موجب زیبایی دوچندان غار شده‌است.

  عکسهای غار سنگ تراشان جهرم

عکسهای غار سنگ تراشان جهرم

در  غار سنگ تراشان ۱۰۰ ستون سنگی موجود است که به لحاظ مرغوبیت سنگ در دو دسته جای می‌گیرند.

دسته اول شامل ستونهایی میباشد که دارای درز و شکاف متعددی بوده و به ‌دلیل عدم کیفیت مناسب سنگ جدا نشدند و.

دسته دوم شامل ستونهایی میباشد که فاقد درز و شکاف سیستماتیک بوده و سنگ آن دارای مرغوبیت است و به ‌دلیل جلوگیری از ریزش سقف برداشت نشده‌اند.

عکسهای غار سنگ تراشان جهرم

غار سنگ شکنان ۲۰۰ متر طول دارد و عرض آن از ۶۰ تا ۱۳۰ متر متغیر است، در حقیقت اگر مساحت این غار را بخواهید باید بگوییم که این غار سنگی، در حدود ۲۰ هزار متر مربع مساحت دارد و ۱۲ ورودی مختلف در آن تعبیه شده است. در غار سنگ شکنان می‌توانید ۱۰۰ ستون سنگی را هم ببینید که غار را شبیه به تالاری مجلل کرده اند.

عکسهای غار سنگ تراشان جهرم

 غار سنگ تراشان بین محلی‌ ها به نام “سنگ‌اِشکن” معروف است، غار سنگ تراشان بزرگ‌ترین غار دست‌ساز خاورمیانه و یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین غارهای مصنوعی جهان شناخته شده.

عکسهای غار سنگ تراشان جهرم

 غار سنگ‌شکنان جهرم که بین محلی‌ها به نام “سنگ‌اِشکن” معروف است، بزرگ‌ترین غار دست‌ساز خاورمیانه و یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین غارهای مصنوعی جهان است. به ظاهر تا همین چند دهه پیش، تمام مصارف سنگ شهر از همین محل تأمین می‌شده است.

عکسهای غار سنگ تراشان جهرم

محاسبات دقیقی که برای به جاگذاشتن ستون‌ها و فرونریختن سنگ‌ها انجام شده، شگفت‌انگیز است. بعضی از دهانه‌های غار آن قدر وسیع هستند که به راحتی یک اتومبیل از آن عبور می‌کند و از دهانه غار می‌توان تمام شهر را دید.

عکسهای غار سنگ تراشان جهرم

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله گردشگری کاروان درباره غار سنگ تراشان جهرم در اختیارتان گذاشتیم بهره کافی را برده باشید. پیشنهاد میکنیم دیدن از این غار را جزو برنامه های مسافرتی خود قرار دهید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.