معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

معرفی منارجنبان خرانق یزد و تصاویر

0
منارجنبان خرانق یزد یکی از بناهای تاریخی استان یزد واقع در شهرستان اردکان در روستای خرانق می باشد. روستای خرانق در85 كيلومتري شهر يزد واقع شده است. منارجنبان خرانق یزد در دوران سلجوقی ساخته شده است. به گزارش مجله گردشگری کاروان این منارجنبان کهنسال تر از منارجنبان اصفهان است.
منارجنبان خرانق یزد
منارجنبان خرانق یزد

آشنایی با منارجنبان خرانق یزد

 منارجنبان خرانق یزد در قسمت بالایی اش ساختاری چوبی دارد که بر اثر زلزله و وزش باد کج شده است و متاسفانه اهالی از ترس افتادن آن را بریده اند. منارجنبان خرانق یزد دارای سه طبقه است و در ضلع شمالی مسجد جامع خرانق میباشد. قدمت آن از خود مسجد بیشتر است.

جنبیدن این مناره به وضوح قابل مشاهده است و همه را شگفت زده کرده است. مناره یک راه پله حلزونی دارد که دارای 2 ردیف پله برای رفت و برگشت است و نظیر آن در یکی از مناره های مسجد جامع یزد به کار گرفته شده است.

منارجنبان خرانق یزد
منارجنبان خرانق یزد

به گزارش مجله گردشگری کاروان ، شاید بتوان گفت آنچه این اثر را متفاوت کرده است حرکت کردن منارجنبان است که به راحتی با دست می‌ توان آن را تکان داد.

طبق اطلاعات بدست امده عرض پلکان های داخل منارجنبان خرانق یزد در قسمت پایین 60 تا 70 سانتی متر است و در قسمت بالا 40 تا 50 سانتی متر می باشد. همچنين 6 برج نگهباني، براي حفاظت ساكنين قلعه وجود داشته كه متصل به بدنه قلعه است. منارجنبان خرانق ,منارجنبان خرانق یزد , منارجنبان یزد , قلعه تاریخی یزد, قلعه های تاریخی یزد, قلعه های تاریخی استان یزد , جاهای دیدنی یزد , مکان تاریخی یزد

منارجنبان خرانق یزد
منارجنبان خرانق یزد

منارجنبان خرانق یزد از مرتفع‌ترین بناهای منطقه است و به ثبت ملی نیز رسیده است. در گذشته از آن به عنوان برج دیده‌بانی و فانوس‌خانه استفاده می‌ کردند. مناره‌ای به ارتفاع 15 متر از بام مسجد که از نقاط مختلف منطقه قابل دید است .با حمام وکیل و مسجد وکیل در شهر شیراز آشنا شوید.

منارجنبان خرانق به عنوان رقيب منارجنبان اصفهان شناخته شده است .

منارجنبان خرانق یزد
منارجنبان خرانق یزد

به گزارش مجله گردشگری کاروان روستای تاريخی خرانق خالي از سكنه است و مردمان آن کم کم آن را تخليه کرده اند و به مجموعه خانه‌های ساخته شده توسط دولت در بخش بالا دست روستا، رفته اند.

از مکانهای دیدنی روستای خرانق مي‌توان طبيعت چشم‌نواز، آبشار زيباي ساعتي و منطقه حفاظت شده دره انجير، با دارا بودن حيواناتي چون يوزپلنگ، ميش، قوچ، گربه وحشي و… را نام برد.

 

منارجنبان خرانق یزد
منارجنبان خرانق یزد

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.