معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

نقاشی لاکی دوره قاجار و عکس نقاشی لاکی

0

در زمان قاجار نقاشی لاکی یکی از هنرهای اصیل بود که طرفداران زیادی داشت. این نقاشی روی چوب ، چرم و … انجام می شود و از ان وسایل زیبایی مثل جا قلمی ، جا کتابی و … پدید می امد. در این بخش از مجله گردشگری کاروان اطلاعاتی را درباره نقاشی لاکی دوره قاجار تقدیمتان می کنیم.

نقاشی لاکی دوره قاجار و عکس نقاشی لاکی

نقاشی لاکی

نقاشی لاکی براستیکه از بطن نگارگری ایران بیرون آمده و موجب شده میدان عمل وسیع تر و متنوعی در اختیار نگارگران قرار داده شود. به گزارش مجله گردشگری کاروان با افول و انحطاط نگارگری و کتاب آرایی ایران ، نقاشی لاکی رونق بیشتری گرفت. در این نوع نقاشی، نقاش می توانست زاویه های دید دیگری را هم تجربه نماید.

طبق اطلاعات بدست امده هنر نقاشی لاکی با جلدسازی چرمی شروع شد و در طراحی روی چرم و کاغذ در آستر بدرقه از شبکه بندی با بریدگیهای توری مانند کمک گرفتند.

کم کم در نقاشی لاکی با استفاده از خمیر کاغذ و چسب (پاپیه ماشه) و قالبهای چوبین ، سطح شی مورد نظر را  زمینه سازی میکردند و در آخر هم ، سطح نقاشی شده را با پوسته ای ضخیم از مخلوط روغن بَزرَک ، سندروس و روغن جلا می پوشانیدند . در نتیجه نقاشی نهایی جلوه ای چون نقاشی رنگ روغن پیدا می کرد و یک تصویر فوق العاده حاصل می شد.

نقاشی لاکی دوره قاجار و عکس نقاشی لاکی

نقاشی لاکی دوره قاجار

به گزارش مجله گردشگری کاروان ، از نقاشی لاکی در روی قلمدانها ، جلد کتابها ، قاب آیینه ها، رحل قرآنها، جعبه ی جواهرات، درهای منقوش و محکوک، قابهای تخته ای، کمانهای رزمی و تزئینی، ورقهای بازی استفاده می شده است.

بنا به امار بدست امده نخستین قلمدان نگاری به سال ۱۱۰۶هـ.ق و با رقم ” یا صاحب الزمان” از محمد زمان ، محفوظ در موزه ارمیتاژ سن پطرزبورگ اعلام گردیده.

نقاشی لاکی دوره قاجار و عکس نقاشی لاکی

نقوشی که در قلمدانها به کار میرفت به سه دسته تقسیم می شد :

۱- نقوش گل و مرغ بر سطح رویی و یا دو جناح قلمدان که با یک منظره طبیعی ترکیب شده بود.

۲- نقوش گل و بته ای همراه با طوماریهای پیچکی و گیاهی با شاخه های شکوفان

۳- نقوش آمیخته با اسلیمیها و صحنه های تصویری با شیوه فرنگی سازی . این نوع قلمدان نگاری بیشتر از دو مورد یاد شده ، رواج داشت.

عکس نقاشی لاکی دوره قاجار

نقاشی لاکی دوره قاجار و عکس نقاشی لاکی

به گزارش مجله گردشگری کاروان نقاشی لاکی در دوره قاجار از نظر کمی و کیفی تحولی درخور یافت. در حقیقت رونق نقاشی لاکی و مینایی در این دوره معلول انحطاط کتاب آرایی میباشد.

نقاشی لاکی دوره قاجار و عکس نقاشی لاکی

هرچند شیوه نقاشی لاکی با محمد زمان و در دوره صفوی شروع شد و در دوره افشاریه و زندیه با آثار هنرمندانی چون علی اشرف، محمدهادی و محمد صادق ادامه پیدا کرد اما در دوره قاجاریه بود که به شیوه ای پرتجمل و فاخر تبدیل شد.

عناصر ترکیب دهنده ی آن قاعده مند گردید و تناسباتی موزون پیدا کرد و مردان و زنان جامه ی دوره قاجار بر تن کردند.

یکی از زیباترین آثار این دوره صندوقچه ی جواهرآلات با رقم میرزابابا در سال ۱۲۱۸هـ.ق است که در آن نقش گل و مرغ بیش از پیش چشمگیر شده است.

نقاشی لاکی دوره قاجار و عکس نقاشی لاکی

نقش مایه های نقاشی لاکی در دوره قاجار پرمایه تر شد و در آن از بته های گلدار مکرر ، به خصوص گل سرخ، گل میخک صد پر ، سنبل ، شکوفه های میوه ، پرندگان و پروانه ها ، دسته گلهای مختلط ، گل زنبق، ترکیب بندیهای ساده با نقوش سپری و ترنجی به کار رفت.

این را هم بخوانید : عکسهایی از شهر سوخته در ایران

نقاشی لاکی دوره قاجار و عکس نقاشی لاکی

دردوره فتحعلی شاه هنرمندانی مانند مهرعلی، میرزابابا، سیدمیرزا و عبدالله خان، قلم موی خود را دیگر در نگاره های کتابها استفاده نکردند. بلکه به جای آن در نقاشیهای لاکی و مینایی و رنگ روغن به کار بستند .

در این دوره شهرهای تهران، اصفهان و شیراز از مراکز تولید آثار نقاشی لاکی و مینایی بود. بر موضوعات این نوع نقاشی ، مضامینی چون صحنه های درباری، صحنه ی جنگ، صحنه های اساطیری و تاریخی و شکار و داوری اخروی و منظره پردازی و اناوع و اقسام گل و مرغ افزوده شد.
یکی از زیباترین جلدهای این دوره جلدی بود که فتحعلیشاه ساخت آن را برای خمسه نظامی شاه طهماسبی سفارش داد و سید میرزا و محمدباقر آن را در سال ۱۲۴۵هـ.ق اجرا کردند.

نقاشی لاکی دوره قاجار و عکس نقاشی لاکی

از نقاشان مطرح این دوره نجفعلی و سه فرزندش محمد کاظم، جعفر و احمد و برادرش محمد اسماعیل بودند که نقاشی لاکی نیمه دوم سده سیزدهم هجری را در اختیار خود داشتند و منوچهرخان، حاکم اصفهان از آنها حمایت می کرد.

نقاشی لاکی دوره قاجار و عکس نقاشی لاکی

در شیراز نیز هم زمان با آنها، آقابزرگ شیرازی به نقاشی لاکی اشتغال داشت و نامی صاحب شهرت در این نوع نقاشی خصوصا در چهره پردازی از رجال مشهور به صورت لاکی داشت.

در این دوره توجه به شمایل نگاری امام علی (ع) و حسنین (ع) در نقاشیهای لاکی بیان کننده رویکردی جدید در نقاشی اسلامی بود.

به گزارش مجله کاروان نقاشی لاکی با طلیعه ی عصر جدید که از دوره مشروطیت شروع شد رو به افول گذاشت تا اینک کاملا متروک گشت.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله گردشگری کاروان درباره نقاشی لاکی دوره قاجار و عکس نقاشی لاکی تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید. موفق باشید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.