معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

کمه دوزی کمان دوزی صنایع دستی هرمزگان

0

کمه دوزی یا کمان دوزی یا کم دوزی یکی از صنایع دستی های هرمزگان است که طرفداران زیادی هم دارد و بسیاری از افراد ان را به عنوان سوغات به شهرهای خود میبرند. در این بخش از مجله گردشگری کاروان اطلاعاتی را درباره هنر کمه دوزی تقدیمتان می کنیم. امیدواریم از مطالعه این مطالب بهره کافی را ببرید.

کمه دوزی یا کم دوزی یا کمان دوزی
کمه دوزی یا کم دوزی یا کمان دوزی

کمه دوزی یا کمان دوزی از صنایع دستی هرمزگان

کمه دوزی یا کمان دوزی یا کم دوزی یکی از رشته‌های مشهور صنایع دستی در هرمزگان است. در کمه‌ دوزی پارچه‌ای را دور یک دایره‌ شبیه الک‌ به اسم « کمان » می‌پیچند. سپس دور این دایره یا را محکم با طناب میبندند تا شبیه دف شود. تنها فرقشان اینست که در دور دف   پوست است، ولی دور این کمان، پارچه قرار میگیرد.

به گزارش مجله گردشگری کاروان بعد از اینکه پارچه روی کمان محکم قرار گرفت، روی آن نقاشی و طرج اولیه را میکشند. سپس پارچه را از کمان جدا خواهند کرد. گاهی نقاشی از خود پارچه هم بریده و استفاده می‌ شود گاهی هم همان پارچه را برای شلوار، کیف و … به کار برده می شود.

کمه دوزی یا کم دوزی یا کمان دوزی
کمه دوزی یا کم دوزی یا کمان دوزی

روش کار کمه دوزی یا کم دوزی یا کمان دوزی

روش کار کمه دوزی یا کمان دوزی یا کم دوزی اینگونه است که در آن با استفاده از نخ گلابتون دور پولک های تخت کوچک طلایی یا نقره ایی را می دوزند. سپس در اطراف قالبی که از سوراخ کردن وسط یک پولک گرد بزرگ بوجود ما آید نصب می کنند.

 زنگ تفریح : قناویز بافی صنایع دستی یزد

طبق اطلاعات بدست امده در اصطلاح سوزن دوزی به دوختی گفته می شود که در آن با استفاده از نخ گلابتون و پولک تخت کوچک طلایی یا نقره ، در اطراف قالبی که از سوراخ کردن در وسط یک پولک گرد بزرگ بدست می آید ، قلاب زده می شود بطوری که پولک های ریز و نخ گلابتون روی قالب را می پوشانند تا اینکه طرح و نمایی از گل های کوچک را نشان دهد این گل ها مسلسل و در کنار یکدیگر قرار گرفته و نواری را بوجود می آورند .

کمه دوزی یا کم دوزی یا کمان دوزی
کمه دوزی یا کم دوزی یا کمان دوزی

این دوخت دارای تاریخچه ی مشخصی نیست ولی آنچه که مسلم است از دوره ی صفوی به بعد در میان دوخت های استان هرمزگان از رواج کامل برخوردار بوده است در آن زمان در اکثر شهرهای استان هرمزگان این دوخت برای تزئین : روسری ها ، یقه لباس ، پای دامن و شلوار و مچ و آستین به کار گرفته می شد ولی اکنون این دوخت در شهرهای بندر لنگه ، میناب و بندر عباس رایج می باشد .

کمه دوزی یا کم دوزی یا کمان دوزی
کمه دوزی یا کم دوزی یا کمان دوزی

موارد مورد نیاز جهت کم دوزی یا کمه دوزی

پولک مدور سوراخ دار بزرگ ، پولک کوچک طلایی و ندرتا نقره ای ، نخ گلابتون ، سوزن ، پارچه مخمل یا ماهوت سرمه ای یا سیاه و ساتن ، همانطور که اشاره گردید اجرای کم دوزی بر روی طرح جداگانه نبوده بلکه با قلاب گل ها و نوار و پولکی آماده شده و روی لباس دوخته می شود .

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله گردشگری کاروان تقدیمتان میکنیم بهره کافی را برده باشید. پیشنهاد میکنیم اگر برای مسافرت به هرمزگان رفتید از این هنر زیبا به عنوان سوغات به شهر خود ببرید.

هرمزگان سوغاتی های دیگری هم دارد و سالانه مسافران زیادی را جذب خود میکند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.