معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

برک بافی صنایع دستی خراسان چیست ؟

0
 برک بافی یکی از صنایع دستی زیبای ایرانیست که مختص خراسان است و زیبایی خاص خود را دارد. در این بخش از مجله گردشگری کاروان اطلاعاتی را درباره برک بافی در اختیارتان می گذاریم. امیدواریم از مطالعه این مطالب بهره کافی را ببرید.
برک بافی صنایع دستی خراسان

مهارت برک بافی مود

به گزارش مجله گردشگری کاروان بافت منسوجات سنتی با مواد اولیه گوناگون ( پنبه ، نخ پشم ، ابریشم و کُرک ) و با استفاده از دستگاههای سنتی ۲ وردی و ۴ وردی در خراسان جنوبی از قدیم الایام رواج داشته است.

رشته حوله بافی که دراصطلاح محلی به آن (تو بافی و یا تون بافی) هم گفته می شود و همچنین رشته برک بافی که اصطلاحاً (کرکی بافی یا کورگین بافی ) هم نامیده می شود از قدیمی ترین صنایع دستی جنوب خراسان بزرگ است و مربوط به دوره سلجوقیان می شود.

 در تعریف بَرَک ( برک بافی ) باید بگوییم که برک بافته ای تاری و پودی و ضخیم میباشد که از کرک بز و شتر تولید شده و از آن لباس زمستانی می دوزند.

به گزارش کاروان برک از نظر لطافت و استحکام دارای ویژگیهای زیادیست که در اصطلاح محلی به ان کرکی(Korki) ،کورگی (Kurgi) یاکورگین(Kurgin) هم می گویند.

شهرستان سربیشه ( بالاخص شهر مود ) ، خوسف و بشرویه ازعمده ترین مناطق بافت برک و سایر دستبافته های سنتی میباشند.

بیشتر بدانید : حمام رنان از مکانهای تاریخی اصفهان

از تولیدات مختلف حوله بافی میتوان به انواع حوله دست و صورت وحمام، سفره نان، دستمال، شال سر، قَطیفه، لُنگی، چادرشب اشاره کرد. بافت پارچه های کرکی نیز با طرحها و نقش های مختلف به صورت خودرنگ ودرکاربردهای : پاپیچ ( پاتابه)،کت زنانه و مردانه، چادر زنانه، شال گردن و کمر ، مَندیل کاربرد داشته است.

برک بافی صنایع دستی خراسان

طبق بررسی های بدست امده بَرَک به نوعی پارچهٔ نرم و چسبان و ضخیم گفته می شود که در خراسان از پشم شتر یا کرک بز با دست می‌بافند .

از برک عمدتاً برای تهیه و دوخت کت مردانه استفاده میشود. گرمای پارچه‌ های بسیار ضخیم و نرم برک، سبب کاهش دردهای عضلانی میشود و برای دردهای مفاصل نیز التیام‌ بخش است.

طبق اطلاعات بدست امده برک به طور معمول خودرنگ بوده و در رنگ‌ها قهوه‌ای، سیاه، سفیده، شیری و شکری و خاکستری تولید میگردد.

واحی بجستان، گناباد، فردوس و بشرویه در خراسان از نواحی اصلی تولید پارچهٔ برک هستند.

عکسهای برک بافی صنایع دستی خراسان

تیمور لنگ در سرگذشتی که خودش نوشته میگوید:

«چند روز بعد نزدیک شهر «بشرویه» رسیدم … سکنه شهر که در سر راهم ایستاده بودند توبره‌ای داشتند و چیزی از آن بیرون می‌آوردند و آن را به دو قسمت تقسیم می‌کردند. یکی را در جیب چپ می‌گذاشتند و دیگری را در جیب راست. بعداً فهمیدم آن‌ها در توبره خود پشم بز نگه می‌دارند و آنها موی بز را از کرک جدا می‌کنند و تا از کرک «برک» ببافند و از موی بز جاجیم و گلیم ببافند. برک از پارچه‌های پشمین چین هم لطیف‌تر بود و من پارچه‌ای به آن لطافت در عمرم ندیده بودم. در بازدید از یکی از کارگاه‌های نساجی خواستم به تمام کارگران آن نفری یک سکه هدیه دهم اما آن‌ها نپذیرفتند.»

برک بافی صنایع دستی خراسان

ناظم‌الاطباء به زبان خودش می‌نویسد:  (( برک پارچه‌ای از کرک گوسفند و بسیار نفیس و اعلا است که از آن جبه و سرداری دوزند، و برک بخرز و کرمان بر سایر اقسام آن ترجیح دارد. ادوارد پولاک در سفرنامه خود نوشته‌است که «برک پارچه‌ای نرم و چسبان است که از کرک لطیف شتر بافته می‌شود و در ایران جای فاستونی را گرفته‌است.» برای تهیه این پارچه، کرک بز را پس از کمان زدن و نوار کردن با چرخ می‌ریسند و آن را تبدیل به نخ می‌کند و در دستگاه تن‌بافی آن را به پارچه برک تبدیل می‌کند. پارچه درشت برک را برای مدتی در مغز گوسفند و آب ولرم می‌گذارند و با گز روی آن می‌کشند و با استخوان به آن می‌زند، موهای اضافه از آن خارج می‌شود و آن‌گاه پارچه‌ای نرم و گرم، به‌دست می‌آید. ))

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از کاروان درباره برک بافی تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.