پل شیخ سنندج یکی از مکانهای دیدنی سنندج مربوط به دوران زندیه می باشد. سازنده این پل خسروخان اول است و دارای شش دهانه می باشد . طول پل شیخ سنندج ۵۳٫۵ متر است. در این بخش از مجله گردشگری کاروان اطلاعاتی را درباره این پل زیبا در اختیارتان قرار می دهیم.

 عکسهای پل شیخ سنندج

پل شیخ سنندج

پل شیخ سنندج یکی از پلهای زیبای استان کردستان است که متعلق به دوران زندیه می باشد . پل شیخ سنندج توسط خسرو خان اول، به سبک دوران صفوی احداث شده است.

به گزارش مجله گردشگری کاروان پل شیخ سنندج در حدود ۲۳۵ سال قبل بنا گردیده است. البته در روایتی امده است که ، پل شیخ سنندج قبل از این تاریخ وجود داشته و توسط نامبرده بازسازی شده است.

عکسهای پل شیخ سنندج

پل شیخ سنندج در حدود ۵ کیلومتری شمال سنندج و در مسیر ارتباطی سنندج به طرف بیجار و زنجان، بر روی رودخانه‌ قشلاق ساخته شده است.

پل شیخ سنندج ۶ دهانه دارد که به شکل جناغی پنج و هفت بوده است که سه طاق سمت غربی آن به علت آسیب دیدگی در دوران حکومت پهلوی اول بازسازی شد. اکنون قوس های پل از نوع رومی و جناغی است.

عکسهای پل شیخ سنندج

طول پل شیخ سنندج ۵۳٫۵ متر، پهنای پل شیخ ۵٫۳۰ و ارتفاع پل شیخ سنندجاز کف رودخانه ۷٫۶۰ متر است. از میان شش دهانه این پل چهار دهانه میانی بزرگ تر از دو دهانه کناری است.

بیشتر بدانید : امامزاده هود همدان در روستای ینگی قلعه

به گزارش مجله گردشگری کاروان از آنجا که این پل به وسیله یکی از افراد عارف و بانفوذ استان به نام حاج شیخ شکرالله شهبازی مرمت شد پل شیخ نامیده شد.

عکسهای پل شیخ سنندج

عکسهای پل شیخ سنندج

پل قشلاق که در سال ۱۳۵۴ کشف و بررسی و همچنین برای ثبت پیشنهاد شده بود، در سال ۱۳۷۵ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۱۸۰۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

پل قشلاق یا پل شیخ به سفارش شاه صفی و توسط سلیمان خان اردلان، سال ۱۰۴۶ هجری قمری در حدود ۵ کیلومتری شمال سنندج و در مسیر ارتباطی سنندج به طرف بیجار و زنجان بر روی رودخانه‌ قشلاق ساخته شده است. به روایتی دیگر، پل‌ شیخ قبل از این تاریخ وجود داشته و توسط نامبرده بازسازی شده است.

تاریخ بنای این پل به دوره صفویه باز می گردد و در سال ۱۱۸۴ هجری قمری و همچنین به دستور فرهاد میرزا در سال ۱۲۸۴ هجری قمری مرمت و تعمیر شده است.

عکسهای پل شیخ سنندج

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از کاروان تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید. پیشنهاد میکنیم اگر از سنندج گذری داشتید حتما از این منطقه دیدن کنید.