معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

زیارتگاه چک چک یزد یا چکچکو کجاست

0

زیارتگاه چک چک یزد یکی از مکانهای دیدنی شهر اردکان در استان یزد است. این مکان یکی از زیارتگاههای زرتشت است و نام دیگر ان پیر سبز میباشد. در این بخش از مجله گردشگری کاروان به معرفی این مکان دیدنی می پردازیم.

عکسهای زیارتگاه چک چک یزد یا چکچکو

زیارتگاه چک چک یزد

به گزارش کاروان نیایشگاه چَک‌ چَک یا چکچکو از زیارتگاه‌ های مردم زرتشت است. نام دیگر آن پیرسبز است. این زیارتگاه در استان یزد و شهرستان اردکان در کوه‌ های ما بین اردکان و انجیره واقع شده است.

  زیارتگاه چک چک یزددر ۴۳ کیلومتری شرق اردکان قرار دارد. جاده زیارتگاه چک چک یزد دوطرفه با آسفالت میباشد. برای دیدن این مکان تاریخی اگر وسیله نقلیه شخصی ندارید میتوانید از یزد، میبد یا اردکان خودرو کرایه بکنید. زرتشتیان هر ساله از روز ۲۴ خرداد به مدت چهار روز در زیارتگاه چک چک یزد دور هم جمع می شوند و خدا را نیایش می‌ کنند.

برای ورود به زیارتگاه چک چک یزد ، به نشانه ی احترام، اول از همه باید کفشتان را در بیارورید و کلاه بر سرتان بکنیدد. قبل از ورود به زیارتگاه تابلوهایی وجود دارد که نشان می دهد برای ورود به زیارتگاه باید پاک بود، همانطور که در دین اسلام نیز ورود بانوانی که دارای شرایط خاص هستند به مساجد ممنوع است، در این مکان نیز نکات فوق باید رعایت شود.

در داخل زیارتگاه چک چک یزد که به شکل دهانه غار است تنه درخت چنار کهنسالی وجود دارد. مانند عکس بالا.

عکسهای زیارتگاه چک چک یزد یا چکچکو

کف زیارتگاه چک چک یزد با سنگ مرمر پوشیده شده است. از بخشی از سقف قطرات آب چکه چکه به زمین می افتد و دلیل نامگذاری این منطقه هم به احتمال زیاد همین است.

چند شعله شمع بطور دائم در زیارتگاه روشن شده است و محلی برای سوزاندن عود یا چوب مقدس میباشدد.

درست مثل بسیاری از زیارتگاه های سایر ادیان، تصاویری از بزرگان دین زرتشتی زینت بخش  محوطه کوچک زیارتگاه است. سقف زیارتگاه سنگی است. در کف محوطه ظرف هایی برای جمع آوری آب گذاشته اند که بخشی از آن جهت تبرک به زائرین اهدا می شود و بخشی دیگر نیز به مصرف خوراکی می رسد. همه ساله در ۲۷ خرداد ماه زرتشتیان از سراسر جهان در این مکان گرد هم می آیند و دعا و نیایش می کنند.

عکسهای زیارتگاه چک چک یزد یا چکچکو

به این دلیل که مجموعه چک چک با شهر اردکان فاصله زیادی دارد، ساختمان هایی برای اسکان و پذیرایی از زائران ساخته شده است.

هر سال جشن مهرگان در این زیارتگاه جشن برگزار می‌شود و زرتشتیان بسیاری در این مکان گرد هم می‌آیند.

عکسهای زیارتگاه چک چک یزد یا چکچکو

عکسهای زیارتگاه چک چک یزد

گفته می‌شود نام «چک چک» یا «چک چکو» به خاطر صدای قطرهی آبی گرفته شده که از صخره‌ای می‌چکد و اکنون به درون یک منبع ذخیره هدایت می‌شود.

نیایشگاه پیر سبز امکانات رفاهی مانند برق، آب آشامیدنی و تعدادی اتاق دارد که برای استراحت ساخته شده که به آن‌ها «خیله» می‌گویند.

در داخل یکی از اتاق‌ها چاهی به عمق بیش از ۵۰ متر وجود دارد.

به گزارش کاروان به اعتقاد زرتشتیان زمان حمله مسلمانان به ایران که با سقوط پادشاه ساسانی وقت (یزدگرد) انجامید، نیک بانو دختر شاه از دست مسلمانان فرار کرد و به سمت اردکان آمده و در میان کوه مخفی و ناپدید شد و این محل به عنوان زیارتگاه زرتشتیان قرار گرفت .

یکی از کنیزان نیک بانو به نام گوهر بانو (مروارید) نیز در چند کیلومتری وی مدفون است که با نام پیر هریشت معروف است .

عکسهای زیارتگاه چک چک یزد یا چکچکو عکسهای زیارتگاه چک چک یزد یا چکچکو عکسهای زیارتگاه چک چک یزد یا چکچکو

امیدواریم از اطلاعاتی که درباره این مکان دیدنی در مجله گردشگری کاروان در اختیارتان گذاشتیم بهره کافی را برده باشید. موفق باشید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.