عمارت سالار سعید سنندج  مقارن با سلطنت ناصرالدین شاه قاجار در حدود ۱۵۰ سال پیش به سفارش یکی از علمای بنام اهل سنت (ملا لطف الله شیخ الا سلام) قاضی القضات منطقه کردستان بنا گردیده و پس از فوت وی توسط نوادگان او به دو بخش تفکیک میگردد و به فروش می رسد.

بخش اندرونی عمارت سالار سعید سنندج به تملک خانواده «حبیبی» و بخش بیرونی به تملک «عبدالحمید خان سنندجی (سالار سعید)» در می اید.

هر بخش از آن بنای یکپارچه با نام مالکان جدید شناخته میشود. طبق اطلاعات بدست امده «سالار سعید» بخش بیرونی عمارت را در سال ۱۱۳۶ به اداره فرهنگ واگذار میکند و تا سال ۱۳۵۱ این بخش در اختیار اداره فرهنگ بوده . این بخش بیشتر برای دانشسرا، کتابخانه و خانه پیشاهنگان مورد استفاده میشده است.

عمارت سالار سعید سنندج

در همین سال از طرف وزارت فرهنگ و هنر وقت جهت تاسیس موزه تملک شد و پس از مرمت و آماده سازی در مهر ماه ۱۳۵۴ با نام «موزه سنندج» افتتاح شد.

این موزه زیبا به دو بخش مردم‌ شناسی و باستان‌ شناسی تقسیم می شود. عمارت سالار سعید دارای گچ بری‌ ها و آینه‌کاری‌ ها با قدمتی بیش از ۱۴۰ سال است که در بناهای قدیمی سنندج بی نظیر است.

به گزارش مجله گردشگری کاروان بنای اصلی عمارت سالار سعید سنندج در ضلع جنوبی واقع است. این بنا شامل زیر زمین و یک طبقه فوقانی میباشد. زیرزمین بنای عمارت سالار سعید سنندج به شکل حوضخانه است که دارای سقف گنبدی شکل با تزئینات آینه‌کاری و گچبری تلفیقی میباشد.

عمارت سالار سعید سنندج

ادامه توضیحات عمارت سالار سعید سنندج

درباره این بنا باید بگوییم که شاه‌ نشین‌ ها و حوض سنگی شش ضلعی این قسمت بسیار جالب توجه است. در طبقه فوقانی عمارت سالار سعید سالن بزرگی که از ضلع شمالی به وسیله یک ارسی هفت دری به حیاط مشرف بوده و منظره‌ای بدیع به این سالن که تالار تشریفات محسوب می‌شود بخشیده است.

همچنین طبق اطلاعات بدست امده عمارت بیرونی شامل یک حیاط بزرگ و ساختمان دو طبقه با تالار تشریفات مزین و همچنین زیرزمین و حوض خانه زیبا و انبار است .

عمارت سالار سعید سنندج