حمام شیشه سنندج یکی از مکانهای دیدنی در استان کردستان شهر سنندج است که طرفداران زیادی دارد و سالانه مسافران زیادی از ان بازدید میکنند. در این بخش از مجله کاروان اطلاعاتی را در باره این مکان در اختیارتان میگذاریم.

عکسهای حمام شیشه سنندج کردستان

حمام شیشه سنندج کردستان

حمام شیشه سنندج واقع در ضلع شمالی بلوار کردستان سنندج و مجاور پل و مسجد ملاویسی است. احتمال داده شده است حمام شیشه سنندج مربوط به دوره قاجاریه است. حمام شیشه سنندج دارای فضاهای ورودی، هشتی، بینه، سربینه و حمام گرم با ستون های سنگی، سکوها، آبنماهای گرم و سرد و خزینه است که در داخل با تزئینات آهک بری تزیین شده است. این تزیینات شامل نقش‌ های مختلف گیاهی و حیوانی می باشد.

به گزارش مجله گردشگری کاروان سر درب ورودی دارای نمای آجر کاری میباشد.

عکسهای حمام شیشه سنندج کردستانعکسهای حمام شیشه سنندج کردستان

این سر در در گذشته دچار تغییراتی شده است. در حمام زنانه در کوچه مجاور حمام قرار دارد. حمام شیشه سنندج تا چند سال پیش به عنوان مجموعه حمام مردانه و زنانه دارای کاربری بهداشتی بوده است. عبور کانال فاضلاب شهر سنندج از نزدیکی حمام شیشه به شدت سلامت و استواری این بنا را تهدید می کند و اگر این روند ادامه داشته باشد بدون شک باید منتظر تخریب کل دیوارها بود.

در زمان مالکیت خانواده بابان،حمام شیشه سنندج از سوی اداره کل میراث فرهنگی بازسازی و مرمتشد.

  حمام شیشه سنندجدر تاریخ ۱۶ آبان ماه سال ۱۳۷۹ به شماره ۲۸۳۹ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

بر سر مرمت حمام شیشه سنندج بین شهرداری و شورای شهر سنندج دعواست و این در حالیاست که وظیفه حفظ و مرمت آثار ملی بر عهده ی سازمان میراث فرهنگی است.

عکسهای حمام شیشه سنندج کردستان

عکسهای حمام شیشه سنندج کردستان

زمان تملک حمام شیشه سنندج از سوی شهرداری سنندج مقرر شد از این بنا به عنوان موزه دائمی عکس کردستان استفاده شود، آنچه که پیداست تا به حال فقط نمایشی برعکس از وعده های فوق الذکرمسوولین را شاهد بوده ایم.