معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

اطلاعاتی از کلیسای وانک جلفای اصفهان

0

کلیسای وانک معروف به سن سو و دوآمناپر كيچ در چهارراه حكيم نظامي خيابان نظر شرقي كوچه آلفرد اصفهان واقع است . سال تاسيس کلیسای وانک ۱۰۶۵ هجري مطابق با ۱۶۵۴ ميلادي می باشد.

کلیسای وانک بزرگترين کليسای جلفا است. کلیسای وانک در سال ۱۰۱۵ هجری قمری برابر ۱۶۰۵ ميلادی در اراضی باغ زرشکبنا گردید. کلیسای وانک دارای گنبدی عظيم ، ديوارهای رفيع و طاق های بلند است . در حال حاضر محل اقامت خليفه ارامنه ايران و هندوستان می باشد.

کلیسای وانک در اصفهان
کلیسای وانک در اصفهان

معرفی کلیسای وانک جلفای اصفهان

به گزارش مجله گردشگری کاروان نماز خانه اصلی کليسا متوازی الاضلاع است . این نمازخانه شامل دو قسمت چهارگوش است که قسمت اول شبستان بنا و قسمت دوم که زير گنبد خانه است محل اجرای مراسم و سرودهای مذهبی است.

ديوارهای نماز خانه را کاشی های خشتی چند رنگ زده اند. در قسمت های بالای دیواره تصاوير زيبائی نقاشی شده  است.

کلیسای وانک در اصفهان
کلیسای وانک در اصفهان

نکته جالب این کلیسا اینست که دور تا دور گنبد داستان خلقت آدم و حوا است که به وسيله نقاشان ارمنی ترسيم شده اند. بر محراب بسيار زيبای کليسا نيز تصاويری از جمله تصوير حضرت مسيح (ع) وجود دارد .

در گوشه حيات کليسا برج ناقوس زيبا و بزرگی وجود دارد که بر چهار ستون سنگی استوار است. در گوشه ديگری از اين حياط و روبروی برج ناقوس ستون بلندی از سنگ يادبود ۵/۱ميليون نفر ارمنی ساخته شده که در سال ۱۹۱۵ ميلادی قتل عام شدند.

کلیسای وانک در اصفهان
کلیسای وانک در اصفهان

سایر اطلاعات درمورد کلیسای وانک جلفای اصفهان

به گزارش مجله گردشگری کاروان کليسای وانک دارای تأسيسات مختلفی مانند موزه و کتابخانه است. موزه کلیسای وانک در سال ۱۳۲۲ هجری قمری برابر با ۱۹۰۵ ميلادی ساخته شد. اشيائی که در سالن های موزه کلیسای وانک است شامل تابلوهای نقاشی کار نقاشان اروپائی می باشد که به کليسا اهداء کرده اند. تعدادی کتب خطی نفيس نيز در اين موزه نگهداری می شوند.

کتابخانه کليسای وانک نيز با ۰۰۰/۲۵ جلد کتاب به عنوان يکی از بهترين منابع مورد استفاده محققين و پژوهشگران ارمنی و ساير اديان شناخته شده است.

کلیسای وانک در اصفهان
کلیسای وانک در اصفهان

از جمله مجموعه های نفيس اين موزه دستوراتیست که در طول تاريخ صفويه به بعد سلاطين و حکام ايران درباره ارامنه اعلام کردند . اين فرمان ها از نظر بررسی تاريخ ارامنه بسيار مهم و قابل ملاحظه می باشد.

 پیشنهادما : تنها مسجد چوبی در ایران یا نیشابور

از ديگر مکان های این کليسا چاپخانه است. اين چاپخانه کلیسای وانک که به سعی و کوشش  پيشوای ارامنه آن روزگار به نام خاچاطور کساراتسی در جلفا احداث شد، در سال ۱۶۳۶ ميلادی به عنوان اولين چاپخانه شروع به کار کرد . طبق اطلاعات بدست امده  نخستين کتابی که به وسيله آن به چاپ رسيد زبور داوود بود . از اين کتاب فقط يک نسخه در دنيا موجود است و آن نيز در شهر آکسفورد انگلستان نگهداری می شود.

آدرس: چهارراه حكيم نظامي خيابان نظر شرقي كوچه آلفرد كليساي وانك

تلفن:۲ـ۳۶۲۴۳۴۷۱

نمابر:۳۶۲۷۰۹۹۹

Email: sapvyicn@pevsnia.net

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.