معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

آتشکده آتشکوه در خورهه شهر محلات

0

آتشکده آتشکوه مجموعه ای از ستون هاییست از دوران باستان ایران زمین در شهر محلات واقع در استان مرکزی . به گزارش مجله گردشگری کاروان مورخان از آتشکده آتشکوه به عنوان، آتشکده، معبد، کاخ و مرکز برگزاری جشنها و مراسم های مذهبی و ملی، عمارت و منزل ییلاقی و قبرستان یاد کرده اند.

مجموعه باستانی و تاریخی خورهه محلات با شماره ملی ۱۳۱ در آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

عکسهای آتشکده آتشکوه محلات
عکسهای آتشکده آتشکوه محلات

آتشکده آتشکوه در خورهه

با جستجو در آتشکده آتشکوه محلات مورخان توانستند به آثار متعددی از دوره سلوکیان، اشکانیان، ساسانیان و دوره اسلامی دست پیدا کنند که نشان دهنده کاربردهای مختلف آثار این منطقه در دوره های مختلف می باشد.

نام خورهه در اوستا به معنی محل برآمدن خورشید است و از سویی کلمه خور در این کتاب به مفهوم منطقه ییلاقی است. این منطقه در شمال شرق محلات و در بین روستاهای دودهک، ورین و آب گرم، در کنار رودخانه خورهه واقع شده است.

به گزارش کاروان سابقه سکونت و قدمت منطقه به هزاره دوم قبل از میلاد بر می گردد. این منطقه دارای اسناد تاریخی است و “لویی واند نبرگ” در کتاب باستان شناسی ایران باستان به نقل از هرتسفلد آورده است: “قابل تذکر است کمی به سمت جنوب در خورهه که سر راه اراک به کاشان است، معبدی است که هنوز دو ستون یونانی در آن پا برجاست.”

عکسهای آتشکده آتشکوه محلات
عکسهای آتشکده آتشکوه محلات

پایه ی ستونهای آتشکده آتشکوه در خورهه مدور ساده و سر ستون ها به سبک و شیوه ایونیک که نوعی دیگر از ستون سازی یونان با افکار و اسلوب محلی است، ساخته شده است.

بیشتر بدانید : تاریخچه و عکسهای تخت جمشید شیراز

اولین نقشه این منطقه توسط مهندس حاکمی در سال ۱۳۵۵ با تحلیل معماری کشیده شد. بنای تاریخی خورهه در مساحتی حدود ۳۵۵۰ متر احداث شده که شامل سه بخش ایوان اصلی، مجموعه بخش شمالی و مجموعه بخش غربی است.

آتشکده آتشکوه با آثاری چون تخت جمشید از نظر نقش بندی تفاوت داشته و از پایه ستون به طرف بالا به شکل مخروطه ناقص باریک ساخته شده و سطح مخروط ها حلزونی است.

مسیر رفتن به آتشکده آتشکوه

راه های دسترسی به ستونهای خورهه محلات، جاده محلات به آبگرم، سپس خورهه با جاده آسفالته حدود ۲۰ کیلومتر همچنین جاده قم به اصفهان، نرسیده به شهر دلیجان و در ۷۰ کیلومتری قم، روستای دودهک سپس به سوی خورهه با حدود ۱۲ کیلومتر.

عکسهای آتشکده آتشکوه

عکسهای آتشکده آتشکوه محلات
عکسهای آتشکده آتشکوه محلات
عکسهای آتشکده آتشکوه محلات
عکسهای آتشکده آتشکوه محلات

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.