معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

کلیسای ننه مریم یا کلیسای شرق آشور کجاس

0
 کلیسای ننه مریم از قدیمی ترین کلیساهای ایران و جهان به شمار می رود. نام دیگر این کلیسا کلیسای شرق آشور یا مریم مقدس میباشد. معماری کلیسای ننه مریم تا حدی الهام گرفته از سبک معماری در زمان ساسانیان میباشد.

کلیسای ننه مریم یا کلیسای شهر آشور یا کلیسای مریم مقدس

کلیسای ننه مریم در شهرستان ارومیه، استان آذربایجان غربی، قرار دارد. برخی از تاریخ شناسان این کلیسا را دومین کلیسای بزرگ جهان پس از کلیسای بیت‌ لحم فلسطین تلقی می کنند. کلیسای ننه مریم , کلیسای ننه مریم ماکو ,کلیسای ننه مریم جلفا , کلیسای ننه مریم در ایران , کلیساهای ایران , کلیسای ننه مریم در ارومیه, مناطق تاریخی ارومیه , کلیسای مریم مقدس , کلیسای شرق آشور

به گزارش مجله گردشگری کاروان تا اواخر قرن 19 ظاهر کلیسا محقرانه بود اما با آمدن میسیونرهای میلیونر روسی بنای آن تعمیر گشت و شبیه به سبک گنبدهای روس شد.

کلیسای ننه مریم یا شرق آشور
کلیسای ننه مریم یا شرق آشور

طبق اطلاعات بدست امده با انقلاب بشویکی در اوایل جنگ جهانی اول ارتش روسیه مجبور به ترک خاک ارومیه شد که با خود سنگ های قدیمی قبور را هم بردند . این سنگ ها اکنون در موزه کیف اوکراین می باشد.

متاسفانه بعد از خروج روس ها، ارتش عثمانی ارومیه را تسخیر کرد و بخشی از کلیسا توسط آنها تخریب شد.

معرفی سرزمین تالاب صورتی ایران

 کلیسای ننه مریم نیمکت و جایگاهی برای اعتراف و وعظ کشیش ندارد. سرت را که خم می کنی تا از در کوتاه کلیسا داخل شوی، چشمت به تابلویی می افتد که در آن نوشته: “نعلینت را از پا بیرون کن، مکانی که در آن ایستاده ای مقدس است.” و جالب اینکه این جمله ترجمه آیه شریفه: “فاخلع نعلیک انک بالواد المقدس طوی” می باشد.

جالب است بدانید که داخل کلیسا شبیه کلیساهای دیگر نیست. این کلیسا دارای دالان‌ هایی تودرتو که با سنگ و ملات درست شده اند و سقفی کوتاه می باشد. در بخشی از آن محرابی بسیار ساده و در عین حال نفسگیر وجود دارد که در پشت آن دالانی آبی رنگ و تزیین شده با عکس عیسی مسیح موجود  است.

 معرفی شهر سبز در ازبکستان نزدیک سمرقند
.

کلیسای ننه مریم در طی قرون مختلف ترمیم شده است . یکی از معروف‌ ترین مرمتهای آن از سوی یک شاهزاده چینی به نام “بافری” انجام شده است. به گفته مورخان شاهزاده بافری در سال 642 میلادی برای ملاقات با اسقف اعظم نینوا به بین النهرین می آید و از آنجا به ارومیه رفته و مدتی در این کلیسا اقامت میکند. این کلیسا بیشتر به عنوان محلی برای دعا و نیایش و یک بنای تاریخی حفظ شده است.

اطلاعات دیگر درباره کلیسای ننه مریم

در کف کلیسای ننه مریم قالی‌ های دست بافت انداخته شده است. فقط یک نیمکت کوچک برای سالمندان در انتهای سالن قرار دارد و بقیه افراد نیمکتی ندارند.

کلیسای شرق آشور
کلیسای شرق آشور

محراب کلیسا اتاقکی گنبدی شکل و تو در تو است که فقط کشیش ها حق ورود به آن را دارند و هنگام مراسم در آنجا می ایستند. کلیسای ننه مریم , کلیسای ننه مریم ماکو ,کلیسای ننه مریم جلفا , کلیسای ننه مریم در ایران , کلیساهای ایران , کلیسای ننه مریم در ارومیه, مناطق تاریخی ارومیه , کلیسای مریم مقدس , کلیسای شرق آشور

روی پله و طاقچه کوچک جلوی محراب تصویر مسیح در حالت های مختلف و به شیوه‌ های متفاوت به چشم می خورد.

عکس قدیمی کلیسای ننه مریم
عکس قدیمی کلیسای ننه مریم

از چیزهایی که به عنوان تزیین این کلیسا در انجا قرار گرفته میتوان به :

  • نقاشی و کوبلن دوزی مسیح به صلیب کشیده شده
  • تابلوی منبتکاری حواریون مسیح 
  • مسیح در آغوش مریم مقدس 
  • شمع‌ هایی که چهره متبسم مسیح بر آن نقش بسته است

اشاره کرد .

در کلیسا در سمت راست محراب راهرویی است که زائران را به محل غسل تعمید و روشن کردن شمع‌ ها راهنمایی می‌ کند.

همچنین اتاقکی 12 متری و مزین به تابلوهای معقر و نقاشی و گلدوزی و کوبلن دوزی که مسیح را در هیات‌ هایی مختلف به تصویر کشیده‌ اند.

اگر به ارومیه رفتید سعی کنید حتما از این کلیسا دیدن کنید.


 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.