معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

تاریخچه و معماری مدرسه چهارباغ اصفهان

0

مدرسه چهارباغ اصفهان یکی از مکانهای دیدنی اصفهان است که سالانه بازدید کنندگان زیادی را به خود می کشاند. این مدرسه به نام مدرسه سلطانی، مدرسه مادرشاه و پس از انقلاب اسلامی ایران، مدرسه امام جعفرصادق هم معروف است و در خیابان چهارباغ عباسی اصفهان قرار دارد.

مدرسه چهارباغ اصفهان در سال ۱۱۱۶ هجری (دوره شاه سلطان حسین صفوی) تاسیس شد و آخرین بنای تاریخی باشکوه دوران صفوی در اصفهان می باشد.

مدرسه چهارباغ اصفهان

مدرسه چهارباغ اصفهان

سبک معماری مدرسه چهارباغ اصفهان به شیوه اصفهانی است. به گزارش مجله گردشگری کاروان گنبد مدرسه چهارباغ بعد از مسجد شیخ لطف الله از نظر تناسب معماری و زیبایی طرح کاشی‌کاری،  قرار دارد ولی در نظر استادان بزرگ این فن، در مجلل این بنا که با طلا و نقره تزئین شده‌ از لحاظ زرگری، طلاکاری، طراحی و قلمزنی، شاهکاری از صنایع ظریفه‌ است و نظیر ندارد.

مدرسه چهارباغ اصفهان

مدرسه چهار باغ از لحاظ کاشی‌کاری هم بسیار مهم میباشد و انواع مختلف این فن را مانند کاشی هفت رنگ، معرق، گره چینی، پیلی و معقلی را در خود جای داده و در حقیقت موزه کاشی‌کاری اصفهان می ‌باشد.

مدرسه چهارباغ اصفهان

به گزارش کاروان از قسمت های مختلف مدرسه چهارباغ اصفهان میتوان به محراب و منبر یکپارچه مرمری، حجره مخصوص شاه سلطان حسین، کاشی‌کاری بی‌نظیر مدخل مدرسه، خطوط نستعلیق کتیبه‌ها و پنجره‌های چوبی آلت‌بُری شده اشاره کرد.

درختان چنار کهنسال و جوی آبی که در آن جریان دارد، بر زیبائی تزئینات نفیس کاشی‌کاری اضافه کرده است.

مدرسه چهارباغ اصفهان

مدرسه چهارباغ ۴ ایوان دارد و نمای خارجی آن شامل سر دری باشکوه و زیبا میباشد.

این مدرسه هفده طاق‌نمای دو طبقه آجری در اطراف در ورودی دارد.

سردر ساختمان مزین به کاشی ‌های ریز و ظریف همراه با مقرنس‌ های پر نقش و نگار و خط‌ های مختلف است و کتیبه سر در به خط نستعلیق سفید بر زمینه کاشی لاجوردی است.

مدرسه چهارباغ اصفهان

قسمت داخلی مدرسه شامل هشتی، ورودی، حیاط داخلی، گنبد، مناره و اطاق‌هاست و زیباترین قسمت مدرسه از نظر کاشی‌کاری هشتی ورودی آن است.

صحن مدرسه چهارباغ نمونه کامل یک معماری درون‌گرا و بومی به شمار می ‌رود و حجره‌ های صحن چهار ایوانه مدرسه رو به باغی پر درخت قرار دارد که جویباری به نام فرشادی که شعبه ‌ای از زاینده رود است از میان آن می ‌گذرد.

مدرسه چهارباغ اصفهان

شبستان مسقف مدرسه چهارباغ که در ضلع شرقی مدرسه واقع شده با درب منبت‌کاری بسیار نفیسی به محوطه زیر گنبد که دارای سه محراب است مربوط می ‌شود.

این مدرسه دارای کتابخانه کم نظیر و با ارزشی بوده که در اختیار طلاب علوم دینی و سایر پژوهشگران و محققین آن روزگار بوده، اما در حمله افغان‌ها نابود شده است.

مدرسه چهارباغ اصفهان

وجه تسمیه مدرسه به سلطانی بخاطر انست که در زمان شاه سلطان حسین ساخته شده و بدین جهت مدرسه چهارباغ نامیده می شود که در خیابان چهارباغ قرار دارد. و همچنین به این مدرسه ، مدرسه مادر شاه گفته می ‌شود. چون مادر شاه سلطان حسین چند کاروانسرا و بازار و سایر نهادهای اقتصادی را وقف بر آن کرده است.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از کاروان در اختیارتان گذاشتیم بهره کافی برده باشید. پیشنهاد میکنیم هر وقت به اصفهان رفتید حتما از این مکان تاریخی دیدن کنید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.