معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

عکسهای پل مارنان اصفهان و تاریخچه

0

پل مارنان اصفهان در بخش غربی اصفهان، بزرگراه خیام، بین پل فلزی و پل وحید واقع شده است . این پل دو ساحل شمالی و جنوبی رودخانه زاینده رود را در غربی ترین بخش شهر اصفهان به هم متصل کرده است. پل مارنان اصفهان در زمان صفویان تا اکنون شکلش نسبت خیلی عوض نشده است.

به گزارش مجله گردشگری کاروان نام دیگر این پل ماربین، سرفراز، ماربانان، مادنان  هم می باشد.

عکسهای پل مارنان اصفهان

تاریخچه پل مارنان اصفهان

به گزارش مجله گردشگری کاروان تاریخ ساخت پل مارنان اصفهان را برخی به سامانیان نسبت داده اند.

عکسهای پل مارنان اصفهان

طبق بررسی های بدست امده نام اصلی پل مارنان اصفهان را ماربین که ویرایش “مهربین” از فرهنگ اوستایی است، دانسته اند. چون قرن ها قبل از ظهور زرتشت معبد مهرپرستان بر فراز کوهچه آتشگاه (آتشکده زرتشتیان اصفهان) از تمام روستاهای اطراف آن مشاهده می ‌شده ‌است نام این بلوک هم مهربین بوده که با تصحیف این نام در زبان پهلوی ساسانی به «ماربین» در دوره ساسانیان و به دنبال آن در طول مدت ۱۵ قرن تاریخ اسلامی ایران پیوسته با همین نام شناخته شده‌ است.

بیشتر بدانید : برج گرد مراغه از برج های تاریخی ایران

قدمت ساختمان این پل که از زمان های بسیار دور همچنان که پل جی یا پل شهرستان واسطه اتصال شمالی‌ ترین ساحل شهری زاینده‌ رود به جنوبی ‌ترین ساحل مقابل بوده ‌است، پل مارنان نیز وجود داشته و واسطه اتصال دو ساحل شمالی و جنوبی رودخانه در غربی ‌ترین قسمت شهر اصفهان بوده‌ است و روستاهای ماربین از طریق پل مارنان (پل ماربانان و پل ماربین) به روستاهای مقابل آن در ساحل جنوبی رودخانه متصل می ‌شده است.

عکسهای پل مارنان اصفهان

عکسهای پل مارنان اصفهان

پل مارنان اصفهان دارای ۱۷ دهانه است اما در گذشته بیشتر از ۱۷ دهانه داشته است که حالا بسته شده است. پل مارنان اصفهان را پل سرفراز هم نامیده ‏اند و وجه تسمیه ‏اش اینست که در زمان شاه سلیمان صفوی یکی از ثروتمندان ارامنه آن را ساخت و به لقب سرفراز نائل گردید و مدتی هم به همان نام سرفراز شهرت داشت.

عکسهای پل مارنان اصفهان عکسهای پل مارنان اصفهان

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله گردشگری کاروان در اختیارتان گذاشتیم بهره کافی را برده باشید. سعی کنید حتما اگر به اصفهان رفتید از این پل زیبا و تاریخی دیدن کنید.

پل مارنان در اصل ماربین نام داشته که استم تصحیف «مهربین» از فرهنگ اوستایى است و در طى ۱۵ قرن تاریخ اسلامى ایران پیوسته به همین نام شناخته شده و در غربى‌ترین قسمت شهر اصفهان بوده است. این پل در عصر صفوى تغییرى نکرده ولى تعمیرات مکرّر داشته است.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.