معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

تاریخچه خانه مشروطه اصفهان و تصاویر

0

خانه مشروطه اصفهان یا همان خانه مشروطیت اصفهان که در محور دولت خانه صفوی در ضلع شرقی میدان امام (نقش جهان) در محله قصر منشی واقع در خیابان نشاط کوچه چهاردهم (مقصود بیک) واقع است خانه ای است متعلق به عصر قاجار با معماری چشم نواز که متعلق به رهبر سیاسی اصفهان در عصر مشروطه یعنی حاج آقا نورالله نجفی اصفهانی بوده است.

یک ‌صد سال پیش در این مکان علما، آزادی‌خواهان، رجال سیاسی ـ فرهنگی و مردم اصفهان گردهم می ‌آمدند تا درباره مشروطیت و حکومت غیرمستبدانه و امور مدنی خود مشورت و تفکر نمایند. خانه مشروطیت در سال ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۳۰۰۹ در آثار ملی ایران ثبت شد.

عکسهای خانه مشروطه اصفهان یا عکسهای خانه مشروطیت اصفهان

خانه مشروطه اصفهان یا خانه مشروطیت اصفهان

این خانه تاریخی با معماری تاریخی، زیبا و چشم ‌نواز دارای دو شاه ‌نشین در جبهه شمالی و جنوبی، دو حیاط اندرونی و بیرونی و نیز دوازده اتاق است. اتاق هفت دری این خانه از دو طرف دارای شیشه‌کاری است.

این شیشه‌کاری‌ها روی هفت لنگه در که به آن اُرُسی گفته می ‌شده قرار گرفته ‌اند که در زمان تابش نور آفتاب محیطی بسیار زیبا را در این اتاق بوجود می‌ آورند. تالار به تزئینات گچبری و نقاشی های شیر و شکر مزین است. نقاشی ها به شیوه شیر و شکر، گچبری، بخاری گچبری شده، ارسی با شیشه های رنگی از تزئینات به کار رفته در این بنا می باشد که یاد‌آور طرز زندگی و آداب و رسوم نیاکان ما می ‌باشد.

عکسهای خانه مشروطه اصفهان یا عکسهای خانه مشروطیت اصفهان

ادامه تاریخچه خانه مشروطه اصفهان یا خانه مشروطیت اصفهان

به واقع خانه مشروطیت اصفهان موزه ‌ای است در شهر اصفهان؛ به همین مناسبت، به منظور آشنایی بیشتر علاقه مندان با تاریخ و تحولات سیاسی اجتماعی ایران و بالاخص شهر اصفهان در عصر مشروطه و یادآوری خاطرات غرورآفرین و تجربه اندوزی از گذشته، مجموعه ای گرانبها از تصاویر و اسناد تاریخی در معرض دید عموم بازدید کنندگان قرار گرفته است. نام مشروطیت در حقیقت دربرگیرنده «قانون ‌گرایی» و حکومت «مردم‌ سالاری» و «مشورت» را به ذهن می ‌آورد.

عکسهای خانه مشروطه اصفهان یا عکسهای خانه مشروطیت اصفهان

به همین دلیل می ‌توان با قدم گذاشتن در این خانه و مطالعه اسناد و مدارک و تصاویر موجود در آن با فعالیت مشروطه ‌خواهان اصفهان و مباحث و اندیشه آنان آشنا شد. بازسازی و مرمت این بنا در حقیقت سمبل زنده نگه داشتن تاریخ ارزش ها و فداکاری ها و تفکرات مردمی است که برای کرامت، استقلال، مکتب و آزادی خود از قید سلطه بیگانگان و حاکمان مستبد تلاش نموده اند.

عکسهای خانه مشروطه اصفهان یا عکسهای خانه مشروطیت اصفهان

عکسهای خانه مشروطه اصفهان یا عکسهای خانه مشروطیت اصفهان

علاوه بر وقایع مربوط به دوران مشروطه، جنگ اول جهانی و اوایل سلطنت رضاشاه پهلوی، این خانه محل زندگی و متعلق به آیت‌ الله نورالله نجفی اصفهانی است که از چهره‌ های مهم آن دوره بوده ‌است.

عکسهای خانه مشروطه اصفهان یا عکسهای خانه مشروطیت اصفهان %d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87-%d9%85%d8%b4%d8%b1%d9%88%d8%b7%d9%87-%d8%a7%d8%b5%d9%81%d9%87%d8%a7%d9%86-7 %d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87-%d9%85%d8%b4%d8%b1%d9%88%d8%b7%d9%87-%d8%a7%d8%b5%d9%81%d9%87%d8%a7%d9%86-6 %d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87-%d9%85%d8%b4%d8%b1%d9%88%d8%b7%d9%87-%d8%a7%d8%b5%d9%81%d9%87%d8%a7%d9%86-5

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.