معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

شهر سبز در ازبکستان نزدیک سمرقند

0

شهر سبز در ازبکستان و در فاصله 80 کیلومتری سمرقند است . طبق بررسی های بدست امده شهر سبز (در ازبکی: Shahrisabz/Шахрисабз) از جمله شهرهای تاریخی ازبکستان میباشد. همانطور که میبینید نام شهر فارسی است. دلیل آن اینست که شهر سبز در گذشته بخشی از ایران بوده‌ است. به گزارش مجله گردشگری کاروان هسته مرکزی این شهر به دلیل اهمیت تاریخی و فرهنگی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است.

اطلاعات عمومی درباره شهر سبز در ازبکستان

شهر سبز در ازبکستان در ارتفاع ۶۲۲ متری از سطح دریا قرار گرفته است. امیر تیمور گورکانی در ۷۳۶ ه‍.ق در شهر سبز ( در آن روزگار کَش یا قَش نام داشت ) دیده به جهان گشود. شهر سبز یکی از دو پایتخت تیمور لنگ بود. در گذشته تیمور تصمیم گرفت که پایتخت اصلی خود را شهر سبز بگذارد و حتی پس از اینکه سمرقند را پایتخت خود کرد باز هم شهر سبز را با باغها، پارکها و کاخهای آن به عنوان یک مرکز تفریحی نگه داشت.

شهر سبز
شهر سبز

به گزارش مجله گردشگری کاروان جالب است بدانید که کلاویخوی اسپانیایی توصیفی عالی از کاخ تیمور در شهر سبز بیان کرده، اما بناهای باقیمانده در این شهر خیلی کم هستند. یکی از مهم ترین قسمتهای شهر سبز بخشی  از ساختمان کاخی به نام آقاسرای است که فرمهای حجیم آن، بناهای ایلخانی در شمال غربی ایران را خاطر نشان می کند.

در شهر سبز تعدادی بناهای یادبود مثل گنبدهای سه گانه بسیار عجیب است و دو مقبره متعلق به دوران های بعدی است، یکی کوک گنبد که در سالهای 1435- 1436 و دیگری گنبد سیدان که در سال های 1437-1438 ساخته شد.

شهر سبز
شهر سبز

طبق آمار بدست امده جمعیت شهر سبز در سال ۱۹۹۲ ، ۵۳۰۰۰ نفر بوده‌است. همان طور که گفته شد امیر تیمور گورکانی در ۷۳۶ ه‍.ق / ۱۳۳۵ میلادی در شهرسبز یا همان کَش یا قَش قدیم به دنیا آمد.

به گفته مورخان امیر تیمور گورکانی یا تیمور لنگ، نخستین پادشاه گورکانی و موسس این سلسله است که از ۷۷۱ تا ۸۰۷ هـ. ق.(۷۴۸ – ۷۸۳هـ.ش) در بیشتر ممالک آسیا با کمال قدرت و عظمت پادشاهی کرده است . جالب است بدانید که تیمور در زبان ازبکی به معنای «آهن» است . از القاب او میتوان به  «امیر تیمور»، «تیمور لنگ»، «تیمور گورکان» و «صاحبقران» اشاره کرد.

گور امیر تیمور لنگ در سمرقند

پیشنهاد میکنیم اگر به ازبکستان رفتید این محل زیبا را از دست ندهید و حتما به ان سری بزنید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.