معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

طول قنات زارچ در یزد ۱۲۰ کیلومتر

0

قنات زارچ در یزد، طولانی ترین قنات جهان و قدیمی ترین قنات در جهان واقع در استان یزد می باشد. طول قنات زارچ حدود ۱۲۰ کیلومتر  و تعداد چاه های آن ۲۱۱۵ حلقه می باشد. در این بخش از مجله گردشگری کاروان اطلاعاتی را درباره قنات زارچ در یزد در اختیارتان می گذاریم.

قنات زارچ یزد
قنات زارچ یزد

قنات زارچ در یزد

قنات زارچ در یزد دارای ۳ سرشاخه به نامهای شور ، شیرین و ابراهیم خویدکی میباشد. در زمان حاضر فقط شاخه شور این قنات فعال است و دو شاخه دیگر بدلیل افت سطح آب زیر زمینی کم آب و خشک شدند.

قدمت قنات زارچ در یزد نزدیک به سه هزار سال می باشد و با توجه به اینکه قنات قبل از اسلام و در زمان زرتشتیان حفر شده است، برخی از میله های چاه آن به رسم آن دوران، به صورت مربع حفر شده است.

زنگ تفریح : لیست اسامی جاهای دیدنی جزیره قشم

به گزارش مجله گردشگزی کاروان ، قنات زارچ یزد ، طولانی ترین قنات ایران و بیست و سومین قنات ایران است که در فهرست آثار ملی کشور ثبت گردیده است.

قنات زارچ در یزد
قنات زارچ در یزد

طولانی ترین قنات جهان قنات زارچ در یزد

قنات زارچ در یزد به روایتی ۸۰ و به روایتی ۱۲۰ کیلومتر است و در هر حال قدیمی ترین و طولانی ترین قنات جهان است.

طبق بررسی های بدست امده مبدأ قنات در حوالی روستای فهرج است . از انجا به روستاهایی مانند خویدک ،دهنو و اکرمیه و سپس شهر یزدشده ف دوباره از محله های مختلف شهر از جمله میدان امیر چقماق عبور کرده و پس از گذر از مسجد جامع ،از شهر یزد خارج و بطرف زارچ می رود.

قنات زارچ در یزد
قنات زارچ در یزد

به گزارش مجله گردشگری کاروان متاسفانه این قنات ۳۰۰۰ ساله، سال‌ هاست در حال دست و پنجه نرم کردن با فاضلاب و خشکسالی می باشد. امیدواریم که مسئولین رسیدگی بکنند.

عکسهای طولانی ترین قنات جهان قنات زارچ یزد

قنات زارچ در یزد
قنات زارچ در یزد
قنات زارچ یزد
قنات زارچ یزد
قنات زارچ یزد
قنات زارچ یزد
قنات زارچ یزد
قنات زارچ یزد

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.