معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

معرفی آب انبار هفت بادگیری عصر آباد

0

آب انبار هفت بادگیری عصر آباد یکی از مکان های تاریخی استان یزد و تنها آب انبار هفت بادگیر در جهان است. این آب انبار در شهر صدوق ( اشکذر) ، روستای عصرآباد استان یزد قرار دارد.

به گزارش مجله گردشگری کاروان ، آب انبار هفت بادگیری عصرآباد از بناهای دوره قاجاریه است. همچنین باید بدانید که این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۷۵۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است.

آب انبار هفت بادگیری عصر آباد

آب انبار هفت بادگیری عصر آباد

آب انبار هفت بادگیری عصر آباد از نظر تعداد بادگیر در کل آب انبارهای جهان یکتاست و همتا ندارد. در واقع این آب انبار تنها آب انبار هفت بادگیری جهان است که دو مخزن دارد. ارتفاع مخزن های آب انبار هفت بادگیری عصر آباد از کف زمین بیشتر از ۲ متر است و نوع گنبد آنها خاگینه ای می باشد.

بیشتر بدانید : معرفی حمام نوبر تبریز و تصاویر

طبق بررسی های بدست امده ارتفاع بادگیرهای آب انبار هفت بادگیری عصر آباد حدود ۶ متر و دارای نمای آجری است که از هر چهار طرف باز است. خشت خام، آجر، قلوه سنگ، ساروج و گچ جزو عمده مصالح به کار رفته در ساختآب انبار هفت بادگیری عصر آباد می باشد.

آب انبار هفت بادگیری عصر آباد

همچنین یاداوری میکنیم که عصر آباد از روستاهای متروک و تاریخی حومه شهر اشکذر است که حدود ۵۰ خانوار در آنجا سکونت داشته اند و به دلیل خشکسالی های متمادی، قریب به نیم قرن است که خالی از سکنه شده، اما بقایای خانه ها و بناهای تاریخی آن همچنان پذیرای گردشگرانی از سراسر کشور است.

آب انبار هفت بادگیری عصر آباد

آب انبار هفت بادگیری عصر آباد یا آب انبار هفت بادگیر یزد

به گزارش کاروان این آب انبار دارای بادگیرهای زیبایی است که به شکل زیبایی مزین و تزئینات دندان موشی زیگزاگی است و قسمت فوقانی بادگیرها با آجرهای شرقی مزین می باشد.

در آب انبار هفت بادگیر عصر آباد هر بادگیر دارای ۴ منفذ در هر ضلع است. یک مطلب جالب درباره این بنا اینست که این آب انبار بر خلاف سایر آب انبارهای منطقه در جهت قبله قرار ندارد و مخصوص زرتشتیان بوده است.

آب انبار هفت بادگیری عصر آباد

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.