معرفی نقاط گردشگری ایران و جهان برای سفر و مهاجرت اخبار

تصاویر موزه گلاب قمصر کاشان

0

موزه گلاب قمصر کاشان یکی از مکانهای دیدنی قمصر است که جدیدا احداث شده و به صورت نمایشی درباره گلاب گیری و مراحل گلاب گیری اطلاعاتی را در اختیار ما قرار می دهند. در این بخش از مجله گردشگری کاروان اطلاعاتی را درباره این موزه گلاب زیبا در اختیارتان می گذاریم.

موزه گلاب قمصر

موزه گلاب قمصر کاشان در خانه تاریخی ذاکری‌ ها قرار دارد. خانه ذاکری ها یکی از بناهای تاریخی دوره قاجار وبا مساحت ۵۰۰ مترمربع می باشد. در خانه ذاکری ها یا همان موزه گلاب ابزار و وسایل گلاب گیری در سیر زمان و اسناد تاریخی با پیشینیه هزار سال قرار داده شده است.

به گزارش مجله گردشگری کاروان این موزه اختصاصی تاریخ یک هزار ساله گل و گلابگیری را نشان میدهد و توسط یک فرهنگی قمصری راه اندازی گردید.

موزه گلاب قمصر کاشان
موزه گلاب قمصر کاشان

موزه گلاب قمصر کاشان

به گفته ی محسن غفاری مقدم فرهنگی قمصری قمصر به عنوان خاستگاه گل و گلاب کشور شناخته می‌شود و این موزه زیبا پیشینیه تاریخی آیین گلاب گیری را نشان میدهد.

موزه گلاب قمصر کاشان
موزه گلاب قمصر کاشان

او میگوید روش سنتی گلابگیری قمصر نتیجه هنر، ذوق، سلیقه، پشتکار و ابتکار مردم قمصر است. همچنین اهالی قدیمی فمصر مسگری، شیشه‌سازی، و بسته‌بندی نیز انجام می دادند اما اکنون از این هنر ها یادی نمی شود.

«محسن غفاری مقدم» برپایی جشن گلاب را به حداقل دو هزار سال قبل ، در دوره ساسانی نسبت میدهد. اگر به گل و گلاب علاقه دارید و از شهر کاشان عبور میکتید حتما از این موزه دیدن کنید .

 زنگ تفریح : عکسهای چشمه علی دامغان و معرفی

 بازدید از این موزه برای دانش آموزان و فرهنگیان رایگان است

موزه گلاب قمصر کاشان
موزه گلاب قمصر کاشان

به گزارش کاروان آیین گلابگیری در قمصر با نام «گلابریزان» انجام می شده است. در این ایین در سالیان قبل مردم بطری‌ های جواهرنشان گلاب به اسم مینای گلاب قمصر را پیش پادشاه می‌ فرستادند و همچنین خودشان گلاب را به سر و روی هم می ریختند. اسناد مربوط به آن در  موزه به وجود دارد.

طبق بررسی های بدست امده شستشوی خانه کعبه هر سال با گلاب قمصر انجام می‌شود.

عکسهای موزه گلاب قمصر کاشان

موزه گلاب قمصر کاشان
موزه گلاب قمصر کاشان
موزه گلاب قمصر
موزه گلاب قمصر

موزه گلاب قمصر موزه گلاب قمصر

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.